Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdj阠iowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utw贸rz nowy profil » Szukaj
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 12:30:01
Mo偶e co艣 pomo偶e.



Mapa Kongresowa 1839
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 14:01:15
Nie mapa kongresowa, tylko tzw. Mapa Kwatermistrzostwa. Nie 1839 tylko 1843 (data wydania). Pomiar贸w dokonywano jeszcze przed wybuchem Powstania Listopadowego, prac臋 rozpocz臋t膮 przez Wojsko Polskie doko艅czyli Rosjanie. Jest to pierwsza polska mapa stworzona na podstawie terenowych pomiar贸w, co nie oznacza 偶e nie zawiera b艂臋d贸w (dla naszej gminy co najmniej dwa, w tym jeden widoczny na tym fragmencie). Ten fragment raczej zaciemni obraz, bo Borek i Czernid艂a oraz Ob贸rki znajduj膮 si臋 jeszcze w lokalizacjach sprzed uw艂aszczenia w roku 1867 (wtedy mia艂a miejsce w gminie Jeziorna parcelacja). Przeniesienie wsi spowodowa艂o cz臋艣ciowo wytyczenie nowych ci膮g贸w komunikacyjnych. Na mapie mimo to oznaczono jako groble drogi do Habdzina, oraz drog臋 o kt贸rej pisa艂 Sprawiedliwy. Brak natomiast polnych dr贸g. Zwr贸膰cie jeszcze uwag臋, 偶e nie ma 艂臋g贸w oborskich, tylko bagna. To dlatego, 偶e w owym czasie nie by艂o tam drzew, tylko woda, a dw贸r w oborach widoczny by艂 z Papierni (Mirkowa), co opisywano w przytaczanym kilkakrotnie na forum artykule z roku 1836. 艁臋g wie艣 i Folwark s膮 w r贸偶nych miejscach. Droga Obory-Gassy jeszcze nie istnieje. G艂贸wn膮 drog膮 do Przewozu jest droga przez Czernid艂a i Borek, schodz膮ca ze skarpy w miejscu obecnego cmentarza 偶o艂nierzy niemieckich (jak pisa艂 Traper obecnie zaro艣ni臋ta) w cz臋艣ci nieistniej膮ca.
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 14:59:19
i dla mnie bardzo cenna informacja - wiatrak w Jeziornie istnia艂 jeszcze przed powstaniem listopadowym smiling smiley
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 16:01:14
Niekoniecznie, bo pomiary robiono pod koniec lat dwudziestych, potem je aktualizowano do 1839, trudno powiedzie膰 kiedy dokonano ich w naszym rejonie. W 1838 Kasper Potulicki zawar艂 umow臋 z Janem Szyszkowskim na budow臋 na gruncie wsi Jeziorna z w艂asnych materia艂贸w i w艂asnym kosztem wiatraka. Nie jest to raczej jednak ten wiatrak, bo znajduje si臋 na mapie w miejscu tego przewr贸conego na pocz膮tku XX wieku, a wi臋c w Jeziornie kt贸rej Potuliccy nie posiadali. My艣l臋, 偶e wiatrak w Jeziornie Krolewskiej/Narodowej m贸g艂 istnie膰 ju偶 pod koniec XVIII wieku, ale to jest wy艂膮cznie moje przekonanie, bazuj膮ce na tym, 偶e w Jeziornie Kr贸lewskiej od ko艅ca XVII wieku m艂yna nie by艂o, a nie wiem czy dzier偶awcom op艂aca艂oby si臋 korzysta膰 z m艂yna Jeziorny Oborskiej (cz臋sto toczyli spory prawne z Wielopolskimi).
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 16:13:23
Quote
Kumos
G艂贸wn膮 drog膮 do Przewozu jest droga przez Czernid艂a i Borek, schodz膮ca ze skarpy w miejscu obecnego cmentarza 偶o艂nierzy niemieckich (jak pisa艂 Traper obecnie zaro艣ni臋ta) w cz臋艣ci nieistniej膮ca.

Zgadza si臋, pomyli艂em 艁臋g z 艁yczynem smiling smiley.
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 17:29:49
Zadziwiaj膮ca decyzja budowy dworku w Oborach na terenie bagnistym, podczas gdy w odleg艂o艣ci rzutu przys艂owym beretem mamy skarp臋 wi艣lana i suchy grunt. Czy s膮 jakie艣 informacje wyja艣niaj膮ce decyzje budowy w takim terenie?
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 18:02:26
Nie na bagnistym tylko na kraw臋dzi skarpy wi艣lanej (teren jest teraz mocno przekszta艂cony). Teren raczej nie by艂 a偶 tak zabagniony, na pewno nie by艂 zaro艣ni臋ty. Tak jak Habdzin, 艁臋g, Czernid艂a (w pierwotnym po艂o偶eniu) czy Opacz Obory powsta艂y wzd艂u偶 jeziora, b臋d膮cego pozosta艂o艣ci膮 po korycie Wis艂y, a by膰 mo偶e nad Wis艂膮. Trudno powiedzie膰 kiedy Wis艂a zmieni艂a bieg, na prze艂omie XIV - XV wieku p艂yn臋艂a ju偶 w korycie zbli偶onym do obecnego, ale w po艂owie XIII wieku prawdopodobnie p艂yn臋艂a jeszcze tymi korytami, bo wskazuje na to lokacja Cieciszewa. Niestety pierwsza odnaleziona przeze mnie wzmianka o Oborach pochodzi z roku 1409 i nie wynika z niej jak wygl膮da艂 teren. Lokacja Ob贸r jest niejako naturalna, bowiem jest na wzniesieniu, w miejscu obronnym, z kt贸rego wida膰 poblisk膮 r贸wnin臋. Teren zosta艂 mocno przeorany podczas budowy nowego pa艂acu pod koniec XVII wieku, a poprzednie zapiski daj膮 du偶e pola interpretacyjne. Na pewno nigdzie nie ros艂y drzewa, mowa jest o "wielkim stawie oborskim" po艂膮czonym z rzek膮 Jeziork膮. Nad tym samym jeziorem zbudowano dw贸r w Czernid艂ach. Przygl膮daj膮c si臋 terenowi na kt贸rym jest pa艂ac zobaczymy resztki tej skarpy i dawnego koryta, przetworzonego na stawy, kt贸re wykorzystano w za艂o偶eniu pa艂acu. Rozlewiska wykorzystano te偶 spi臋trzaj膮c wod臋 dla m艂yn贸w, w tym mirkowskiej Papierni.
Proces przemiany jeziora zachodzi teraz w Opaczy. Od czas贸w mojego dzieci艅stwa obserwuj臋 jak staw zmienia si臋 w bagno i zarasta drzewami, zmieniaj膮c si臋 nie do poznania. Aczkolwiek tam ma to du偶o wsp贸lnego z zatkaniem przepustu pod drog膮, a nie z naturalnymi procesami i teren ulega wysuszeniu.
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 18:47:50
Nie spodziewa艂em sie, ze pa艂ac mia艂 swoich dawniejszych "przodk贸w". W takim wypadku oczywistym jest 偶e, jezioro, Wis艂a i bagna decydowa艂y o wyborze miejsca, kt贸re by艂o niezwykle obronne.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-03 18:52 przez AK.
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 19:04:46
W popularnym artykule o historii dworu w Oborach Leszek 呕uli艅ski pisa艂:

[...] Jan Wielopolski jr. Godny kontynuator rodu, kt贸ry ustanowi艂 sw膮 wielko艣膰 u boku Jana III Sobieskiego. W 1678 roku o偶eni艂 si臋 we Lwowie z siostr膮 kr贸lowej Marysie艅ki Mari膮 Ludwik膮 de la Grange d?Arquien, i ju偶 w rok potem, zgodnie z klasycznymi regu艂ami nepotyzmu, zosta艂 kanclerzem wielkim koronnym.

Dawnymi czasy Obory le偶a艂y na skarpie wi艣lanej (dzi艣 koryto rzeki przesuni臋te jest na wsch贸d o ponad 4 km). Moczary, bagna, komary, w og贸le okolica malaryczna. St膮d wzi臋艂a si臋 plotka, 偶e kr贸l Jan chcia艂 swoj膮 nie lubian膮 szwagierk臋 zes艂a膰 na oborsk膮 katorg臋. Z艂apa膰 w pu艂apk臋 klimatu. Ale to nieprawda. W 1677 roku ruszy艂a budowa Wilanowa ? wtedy w og贸le przysz艂a moda na podmiejskie wille i rezydencje. Obory by艂y naturalnym podwilanowskim przycz贸艂kiem, st膮d Wielopolscy mieli blisko do stolicy i do Sobieskich, i to ? a nie 偶adna intryga kr贸la ? by艂o powodem budowy dworu. Kr贸l nie 偶a艂owa艂 zreszt膮 pomocy i nawet podrzuci艂 ekip臋 poga艅skich Turczyn贸w przywleczonych spod Wiednia. Podobno to oni zbudowali drog臋 wiod膮c膮 do willi. [....]


Ca艂y artyku艂: [pisarze.pl]

Na ile cytowane tu opinie to jest fikcja literacja, a na ile historia? O Tatarach ju偶 wiem od p.艁ukasza Stanaszka, 偶e brak jakichkolwiek danych dokumentalnych o ich osiedleniu w tej okolicy. Czy jest zatem jaki艣 艣lad w dokumentach tej historii z budow膮 drogi do pa艂acu? I czy plotka o "oborskim zes艂aniu", o kt贸rej pisze autor, to wsp贸艂czesna nadinterpretacja, czy jaki艣 motyw historyczny, XVII-wieczny lub p贸藕niejszy?
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 20:35:45
Historyk jest troch臋 jak niewierny Tomasz, bez wskazania 藕r贸d艂a informacji, s膮 one mocno w膮tpliwe, co nie oznacza 偶e negowane. Zanegowanie tak偶e wymaga znalezienia potwierdzenia. St膮d rozmaite historie nieopatrzone stosownymi przypisami (troch臋 jak w Wikipedii) traktowane s膮 przeze mnie nieufnie, zw艂aszcza wiele romantycznych opowie艣ci dotycz膮cych Ob贸r. Co do Ob贸r, z mojej wiedzy na chwil臋 obecn膮 (nie wykluczam 偶e mo偶e ona ulec zmianie b膮d藕 zmieni膰 si臋 po zapoznaniu z innymi dokumentami) wynika, i偶 okolica nie by艂a bagnista i malaryczna. Przez Obory p艂yn臋艂a rzeczka o nazwie Wierzbna (pokusa uto偶samiania jest du偶a, ale to raczej inna rzeczka ni偶 p艂yn膮ca obecnie przez park). Jezioro w Cieciszewie mia艂o po艂膮czenie z Wis艂膮, a rzeczka stanowi艂a przed艂u偶enie tych jezior i 艂膮czy艂a si臋 z po艂udniow膮 odnog膮 Jeziorki. Teren by艂 suchy, drogi bieg艂y przez miedze, jedynie do Habdzina droga wiod艂a po grobli po rozlewisku. Drzew nie by艂o. Skoro p艂yn臋艂a rzeka - per analogiam wartki strumie艅 uniemo偶liwia艂 zabagnienie wi臋kszej cz臋艣ci dawnego koryta. Wynika tak z mapy z XVII wieku i licznych opis贸w. Drzew nie wymieniono w tym miejscu, a by艂y one wymieniane zawsze jako posiadaj膮ce warto艣膰, st膮d wyliczano wszelakie zagajniki i olszyny. Podejrzewam, 偶e teren zabagni艂 si臋 w XIX wieku wskutek zmian spowodowanych przez odci臋cie Jezior Cieciszewskich od Wis艂y oraz przekopy pod zalew w Papierni na terenie dawnej wsi i m艂yna w Gr膮dzie.
Dw贸r w Oborach doczeka艂 si臋 dobrego artyku艂u z punktu widzenia historii sztuki, ale reszt臋 dokumentacji autor potraktowa艂 do艣膰 wybi贸rczo. Na przyk艂ad doczyta艂 si臋, 偶e Dw贸r by艂 remontowany pod koniec XVIII wieku, ale nie si臋gn膮艂 do s膮siaduj膮cej dokumentacji, gdzie opisano jego zniszczenie przez wojska rosyjskie w roku 1794. Na artykule tym bazuj膮 wszyscy pisz膮cy o Oborach i st膮d liczne b艂臋dy.
Co do zes艂ania Marii Ludwiki del Arquien de la Grange.... Jak do tej pory nie znalaz艂em dowodu aby przed Potulickimi Wielopolscy mieszkali tu na sta艂e. Wr臋cz przeciwnie, poniewa偶 mieli pa艂ac w Warszawie, a na sta艂e rezydowali w Krakowie i Pieskowej Skale, dw贸r odwiedzali sporadycznie, zarz膮dzali nim zarz膮dcy (praefecti), podpisuj膮cy umow臋, przekazuj膮cy zysk z ca艂ego klucza. Urszula Wielopolska pod koniec XVIII wieku od lat osiemdziesi膮tych w Oborach nie bywa艂a, po zniszczeniu pa艂acu zarz膮dca J贸zef Zakrzowski je藕dzi艂 do Krakowa, aby ustala膰 z ni膮 obni偶enie stawki czynszu. Podobnie by艂o od XVII wieku - Oborami i kluczem zarz膮dzali liczni zarz膮dcy, nie znalaz艂em jednak jak na razie 偶adnej informacji aby Wielopolscy w latach 1660-1717 zamieszkiwali tu na sta艂e. Jan rezydowa艂 na sta艂e w Warszawie, 艣lady jego pobyt贸w pojawiaj膮 si臋 dopiero podczas budowy ko艣cio艂a w S艂omczynie. St膮d historie o zes艂aniu w malaryczn膮 okolic臋, o paleniu w kominku papier贸w m臋偶a jak na razie s膮 dla mnie legend膮... co nie znaczy, 偶e nie mia艂y miejsca, na razie jednak zebrane informacje je wykluczaj膮. Pierwszymi sta艂ymi mieszka艅cami Ob贸r od czas贸w Jana Oborskiego byli Potuliccy.
Co do Tatar贸w i Turczyn贸w - dyskutowali艣my na ten temat ze Stanaszkiem i ostatni wniosek (p贸藕niejszy ni偶 ksi膮偶ka) jest taki, 偶e zamieszaniu winny jest Olgierd Budrewicz. Stanaszek opisa艂 ju偶 brak dowod贸w, ja dodam tylko 偶e brak jest jakichkolwiek informacji w dokumentacji Wielopolskich (zar贸wno tutejszej jak i krakowskiej) na ten temat. Z do艣膰 bogatych 藕r贸de艂 XVII i XVIII wiecznych odno艣nie mieszka艅c贸w okolicznych wsi nie wynika, aby je艅cy tacy tu byli i si臋 osiedlili. Z rozm贸w przeprowadzonych przeze mnie wynika, i偶 przekonanie o przodkach z Turcji pojawi艂o si臋 na pocz膮tku lat siedemdziesi膮tych XX wieku, kiedy kto艣 to zbada艂 i opublikowa艂. A wtedy, jak zauwa偶y艂 Stanszek, Olgierd Budrewicz opublikowa艂 sw贸j artyku艂 w Stolicy, nie podaj膮c 藕r贸de艂 i rozci膮gaj膮c informacje dotycz膮ce Wilanowa na okolic臋. Na pewno ju偶 w XVI wieku w okolicy wyst臋powa艂y nazwiska, kt贸re podawano jako tureckie pochodz膮ce z XVII wieku.
Jeszcze jedno - wspomniana droga istnia艂a przed rokiem 1683.
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 20:53:12
Ogromne dzi臋ki Kumosowi za te wyja艣nienia. Coraz bardziej nabieram przekonania, 偶e jest to (w bliskiej przysz艂o艣ci) materia艂 na poka藕n膮 ilustrowan膮 monografi臋 np. klucza oborskiego i okolic, a nie - tylko na jakie艣 przyczynkowe artyku艂y i broszury. Czekam z niecierpliwo艣ci膮 na ostateczne decyzje wydawnicze KDK. W razie potrzeby b臋d臋 interweniowa艂 w Radzie i u burmistrza.
Re: Fotozagadka
03 sty 2013 - 21:13:07
Na spokojnie. Jak dot膮d KDK nadal jest zainteresowane. Ksi膮zka o Cieciszewie jest gotowa i w postaci papierowej b膮d藕 elektronicznej b臋dzie dost臋pna w czerwcu. Ksi膮偶ka o okolicach w ko艅cu powstanie. Cierpliwo艣ci.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-03 21:19 przez Kumos.
Re: Fotozagadka
04 sty 2013 - 21:02:13
Pisa艂em ju偶 na forum o mogile lotnik贸w ,ale historii z misj膮 Honwed贸w do Rosjan nie zna艂em .Prosz臋 o 藕r贸d艂o ch臋tnie poznam ca艂o艣膰.Warto by by艂o wyja艣ni膰 i uzupe艂ni膰 te wydarzenia (np. dywizja piechoty nie potrzebowala radiostacji ,mia艂a swoje oddzia艂y 艂膮czno艣ci)Postaram si臋 zidentyfikowa膰 typ samolotu.Miejsce to powinno zaistnie膰 jako element naszej lokalnej historii.
Namiar na mogi艂k臋 w googlemaps 52.06606,21.141568
Re: Fotozagadka
05 sty 2013 - 11:42:03
bardzo dzi臋kuj臋 za ten namiar... by艂em cholernie blisko podczas noworocznego spaceru! smiling smiley

Je艣li chodzi o 藕r贸d艂o, to jest to ksi膮偶ka "Rapsodia S艂omczy艅ska" Stefana Rulskiego. Z tego co wiem, mieszka on w S艂omczynie i u niego mo偶na osobi艣cie kupi臋 t臋, jak i drug膮 przez niego napisan膮 broszur臋 (K贸艂ko rolnicze w S艂omczynie na tle historii organizacji rolniczych na ziemiach polskich w XIX i pocz膮tkach XX wieku). Ja te ksi膮偶ki po偶yczy艂em akurat od znajomej.
Ksi膮偶k臋 "Rapsodie s艂omczy艅skie" polecam w szczeg贸lno艣ci, bo jest tam wiele takich wojennych ciekawostek (cho膰 nie wiem na ile jest w nich prawdy,a ile doda艂 sam autor... bo wi臋kszo艣膰 danych jest bardzo szczeg贸艂owa i nie chce si臋 a偶 wierzy膰 偶eby po takim czasie a偶 tyle pami臋ta膰, cho膰by historia 偶ycia w臋gr贸w Istvana i Magnusa). Podobno w臋gier Istvan ostatecznie znalaz艂 schronienie w bunkrze wraz z ukrywaj膮cymi si臋 tam 呕ydami w lesie oborskim, mia艂 romans z jedn膮 z 呕yd贸wek, a nast臋pnie zosta艂 wraz z nimi rozstrzelany w okolicach P贸lka.
Ta ksi膮偶ka by艂a dla mnie odkryciem w zesz艂ym roku, i je艣li wszystko co w niej opisane jest prawd膮, wymaga szerszego rozpowszechnienia ni偶 tylko wydana sumptem autora ksi膮偶eczka.
Re: Fotozagadka
05 sty 2013 - 12:19:39
a oto fragment poprzedzaj膮cy cytat ("Rapsodia S艂omczy艅ska" Stefana Rulskiego, Warszawa 2010) o zestrzeleniu samolotu:

"Do resztek kierownictwa AK Warszawa Po艂udnie, kt贸rzy nie zdo艂ali przedosta膰 si臋 do powsta艅czej Warszawy, dotarli emisariusze Komendy G艂贸wnej z poleceniem kupna lub zdobycia broni w臋gierskiej dla powsta艅c贸w. Mieli r贸wnie偶 wybada膰 czy W臋grzy nie s膮 sk艂onni przy艂膮czy膰 si臋 do powstania. Zaproszony ponownie przez rezolutne hrabianki Istvan pozna艂 przedstawionego mu jako kuzyna wys艂annika Komendy G艂贸wnej AK. Teraz ju偶 przy wyci膮gni臋tej na t膮 okazj臋 butelce koniaku rozmowa w cztery oczy bez niedom贸wie艅 dotyczy艂a propozycji zbrojnego wsparcia powsta艅c贸w. Istvan podj膮艂 si臋 roli po艣rednika w tej sprawie. Genera艂 Horvat powiadomiony przez Istvana poprosi艂 o czas do namys艂u celem przeanalizowania realno艣ci tego zamierzenia. Po kilku godzinach rozwa偶a艅, uwa偶aj膮c 偶e Rosjanie przekrocz膮 Wis艂臋 i pomog膮 powsta艅com, da艂 odpowied藕 pozytywn膮. Zastrzeg艂 jednak, 偶e chce aby w艂adze radzieckie uzna艂y wojska w臋gierskie za sojusznika w momencie, gdy te wyst膮pi膮 przeciwko Niemcom/ I tu zacz臋艂a si臋 gra dyplomatyczna. Wprowadzony do kr臋gu wtajemniczonych, mieszkaj膮cy w Opaczy dow贸dca oddzia艂u Batalion贸w Ch艂opskich, znaj膮cy Wis艂臋 jak w艂asn膮 kiesze艅, podj膮艂 si臋 roli kuriera do wojsk rosyjskich na drugiej stronie rzeki. W cieniu filar贸w zniszczonego przez cofaj膮cych si臋 Niemc贸w mostu przedosta艂 si臋 na drug膮 stron臋 Wis艂y,gdzie zosta艂 schwytany przez obs艂ug臋 rozlokowanego tu stanowiska cekaem贸w. Po d艂ugich wyja艣nieniach przetransportowano go na ty艂y do jakiego艣 sztabu, gdzie po kolei wypytywali go r贸偶ni oficerowie od majora wzwy偶. Towarzyszy艂 mu w charakterze t艂umacza 偶o艂nierz polskiej dywizji walcz膮cej u boku Rosjan. W ko艅cu kazano mu spisa膰 to,co mia艂 zakomunikowa膰. Kto go tu przys艂al, czy W臋grzy rzeczywi艣cie s膮 zdecydowani wyst膮pi膰 przeciw armii niemieckiej. Po tych przes艂uchaniach zaprowadzono go do oddzielnego pokoju,gdzie sta艂y tylko dwa krzes艂a. Po chwili do pokoju wszed艂 pewnym krokiem 艣redniego wieku oficer rosyjski i jeszcze raz wys艂ucha艂 kuriera. Ten zorientowa艂 si臋, 偶e s艂uchaj膮cy go dobrze rozumie polsk膮 mow臋. Nast臋pnie 艂aman膮 polszczyzn膮 przekaza艂 kurierowi 偶e celem nawi膮zania osobistego kontaktu z dow贸dztwem w臋gierskim za trzy dni noc膮 zrzucony zostanie z samolotu skoczek z radiostacj膮. Analizuj膮c przyniesion膮 map臋 uznali, 偶e najlepszym miejscem przyj臋cia skoczka b臋dzie rejon p贸l w pobli偶u cegielni ko艂o Konstancina. Ludzie odbieraj膮cy skoczka latarkami zasygnalizuj膮 miejsce zrzutu, gdy us艂ysz膮 odg艂os nadlatuj膮cej maszyny. Na tym sko艅czono ustalenia. Kurier 贸w po latach twierdzi艂, 偶e oficerem tym by艂 genera艂 Sierot wys艂awiony p贸藕niej zdradzieckim aresztowaniem cz艂onk贸w najwy偶szych w艂adz Podziemnego Pa艅stwa Polskiego. Powt贸rna przeprawa przez Wisl臋 przebieg艂a podobnie, z tym 偶e woda by艂a teraz ch艂odniejsza, a nurt rzeki bardziej bystry. Na pozosta艂ych po wysadzeniu mostu resztkach prz臋s艂a zawieszone by艂y zw艂oki 偶o艂nierzy, kt贸re przynios艂a rzeka gdzie艣 znad Pilicy, gdzie toczy艂y si臋 za偶arte walki wok贸艂 utworzonego przez Rosjan przycz贸艂ka. Powr贸t kuriera i przekazana przez niego informacja uruchomi艂y mechanizm przygotowa艅 do odbioru skoczka, zapewnienia mu bezpiecze艅stwa i spotkania z dow贸dc膮 korpusu w臋gierskiego. Spraw臋 t臋 skomplikowa艂o niespodziewane pojawienie si臋 w rejonie Konstancina samojezdnych dzia艂 artyleryjskich armii niemieckiej, zajmuj膮cej stanowiska ogniowe na obrze偶ach okolicznych las贸w. Obecno艣膰 Niemc贸w sta艂a si臋 niebezpieczna, poniewa偶 ustalone wcze艣niej miejsce zrzutu znajdowa艂o si臋 w niewielkiej odleg艂o艣ci od okopuj膮cych dzia艂a Niemc贸w. Pod pozorem zaproszenia na kolacj臋 genera艂 Hovart wieczorem w dniu zrzutu przyjecha艂 koono do kwatery Iskana, gdzie mia艂o doj艣膰 do spotkania z rosyjskim kurierem i polskim podziemiem. Le偶膮ca na skraju Konstancina willa oraz miejsce zrzutu by艂y ubezpieczane przez cz臋艣膰 cz艂onk贸w organizacji akowskiej, kt贸rzy nie przedostali si臋 do walcz膮cej Warszawy."

przepraszam,my艣la艂em 偶e skoro post wcze艣niej wspomnia艂em o tej ksi膮偶ce,to b臋dzie to oczywiste. Ju偶 poprawi艂em



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-05 18:24 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
05 sty 2013 - 13:34:40
Pionku, 藕r贸d艂a cytatu! Prawa autorskie!



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
05 sty 2013 - 13:40:36
Oznacza艂oby to, 偶e przedstawiciel Komendy G艂贸wnej AK de facto po艣redniczy艂 w nawi膮zywaniu kontakt贸w mi臋dzy przechodz膮cymi na stron臋 aliant贸w W臋grami a Sowietami, pos艂uguj膮c si臋 jako kurierem dow贸dc膮 oddzia艂u BCh. Bardzo interesuj膮ce relacje... Mnie jednak zainteresowa艂a wzmianka o "rezolutnych hrabiankach" - czy mo偶e tu chodzi膰 o m艂ode siostry Potulickie? Teresa Potulicka w swoich wspomnieniach z Powstania podaje:

"Mnie jako艣 wypuszczono z Pruszkowa z obozu i potem ju偶 W臋grzy nam pomagali. Wojskowi W臋grzy szalenie pomagali Polakom. Mia艂am jakim艣 cudem paczk臋 papieros贸w, bo nie pali艂am. I za t臋 paczk臋 papieros贸w ci W臋grzy dowie藕li nas do takiego p贸艂-zakonu, to by艂y chyba Magdalenki, niedaleko Pruszkowa. Jakie艣 upad艂e dziewczyny, kt贸rymi zajmowa艂y si臋 zakonnice. [...] Tak, to by艂o par臋 os贸b. Potem si臋 wszyscy rozpierzchli. Chodzi艂o o to, 偶eby wyj艣膰 z obozu, poza druty. Potem ka偶dy sobie radzi艂, jak m贸g艂. Niekt贸rzy wsiadali w poci膮gi, kt贸re kursowa艂y do Milan贸wka, a ja pojecha艂am z W臋grami do tych magdalenek. Tam ju偶 by艂o troch臋 rodziny. Przygarn臋艂y mnie. No to ju偶 koniec Powstania?[...] Ca艂y czas ci W臋grzy nam pomagali, no bo i艣膰 takie kilometry? Tam u niej by艂am jedn膮 noc, a potem W臋grzy zawie藕li mnie do Ob贸r. To by艂 dzie艅, 11 pa藕dziernika, kiedy wyrzucali nas z Ob贸r, bo przyjecha艂 do mojej matki starosta w czasie Powstania i spyta艂: ?Gdzie s膮 pani dzieci?? A matka odpowiedzia艂a: ?W Warszawie.? W takim razie wyrzucili nas ? nie komuni艣ci, ale Niemcy, za to, 偶e byli艣my w Powstaniu." 殴r贸d艂o: [ahm.1944.pl] i nast臋pna strona.

Je艣li jednak ta historia ze zrzutem radiostacji pochodzi jeszcze z okresu, kiedy Powstanie trwa艂o, to Potulickie nie mog艂y uczestniczy膰 w rozmowach z "Istvanem", bo by艂y nadal w Warszawie. O jakie zatem "hrabianki" chodzi Stefanowi Rulskiemu? Odpowied藕 znajduje si臋 z pewno艣ci膮 na wcze艣niejszych kartkach ksi膮偶ki, kt贸r膮 ma Pionek Agory.

Przy okazji podaj臋 link do interesuj膮cego artyku艂u sprzed tygodnia dotycz膮cego sprawy s膮dowej o zwrot Ob贸r Potulickim, kt贸ra trwa nieprzerwanie od 13 lat: [wyborcza.pl] .
Re: Fotozagadka
05 sty 2013 - 18:19:57
oczywi艣cie chodzi o hrabin臋 Potulick膮 i jej c贸rk臋. Rulski wcze艣niej pisze 偶e przy tym spotkaniu z Istvanem Potulickie zosta艂y ju偶 usuni臋te z dworu i mieszka艂y na Kr贸lewskiej G贸rze w jednej z will.

My艣l臋 偶e potwierdzenia tej historii mogliby艣my szuka膰 u pani Teresy...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-05 18:23 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 20:18:59
Powracaj膮c do tematu...
Gdzie wykonano to zdj臋cie?

(Pionek daj szans臋 innym przez 24 godziny)smiling smiley
Re: Fotozagadka
08 sty 2013 - 20:30:18
Jest to zapewne b贸r mieszany 艣wie偶y z przewag膮 sosny na glebach typu darniowo-bielicowego. Dok艂adnie rzecz ujmuj膮c, alejka w takim borze. Tak wygl膮daj膮cych miejsc mamy w Polszcze dok艂adnie 2 765 874 ;) Czy偶by w konstanci艅skich lasach by艂a tylko jedna taka alejka? ... smiling smiley
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mog膮 pisa膰 na tym forum.

Kliknij 偶eby zalogowa膰