szymciak
moim zdaniem spadek napięcia nie jest tu przyczyną .. raczej wzrost - ma tu większe znaczenie. przy niższym napięciu urządzenie wyłączy się albo nie uruchomi.
"3.1.2.2.2 skutki długotrwałego niskiego poziomu napięcia wejściowego
Gdy napięcie zasilające spadnie poniżej minimalnej dopuszczalnej wartości przez czas np. kilku minut i gdy wyjście dostarcza mocy znamionowej, wówczas wejście zasilacza obciążone jest większym prądem niż znamionowy, co powoduje przegrzanie elementów wejściowych i może doprowadzić do uszkodzenia lub (jeśli jest dostępne) zadziałania zabezpieczenia termicznego, które wyłączy zasilacz.
Należy zawsze unikać warunków pracy przy minimalnym napięciu wejściowym i maksymalnym obciążeniu ponieważ skraca się żywotność elementów. Jeśli jest to możliwe należy rozważyć zastosowanie transformatora dopasowującego napięcie do bezpieczniejszego poziomu znamionowego np. 230 VAC.
3.1.2.3 Flickery, zapady i krótkie przerwy napięcia
Napięcie wejściowe zasilacza nigdy nie jest idealne, zwłaszcza w środowisku przemysłowym. Istnieje wiele zjawisk wpływających niekorzystnie na pracę zasilaczy. Są to przede wszystkim:
Zapady napięcia: gdy wartość napięcia jest niższa niż dopuszczona przez IEC, EN i UL przez długi okres czasu.
Przerwy w napięciu: gdy napięcie spada do zera na kilka okresów AC
Flickery (migotanie): niskoczęstotliwościowe wahania napięcia sieci w odniesieniu do wartości znamionowej.
Powyższe zdarzenia obniżają jakość i parametry sieci zasilającej. Często występują w energetycznych systemach przemysłowych i mogą być niebezpieczne dla wszystkich urządzeń, nie tylko zasilaczy. Słaba jakość napięcia AC jest bardzo często przyczyną uszkodzeń urządzeń elektronicznych zasilanych z linii AC."
Za stronÄ…
link