Re: Rozstrzygają się losy MIRKOWA - co po PAPIERNI? poniedziałek 23.06 godz. 16.30
Wysłane przez:
Tomasz Zymer
(46.169.73.---)
Data: 17 cze 2014 - 22:23:36
Komisja będzie wg moich informacji opiniowała oba projekty planu miejscowego. Ma jednak także wyrazić sugestię, który z tych projektów należy dalej procedować. Dlatego właśnie to posiedzenie komisji może być istotne dla dalszego przebiegu sprawy. Oczywiście, te plany miejscowe z obowiązku ustawowego będzie też opiniować Komisja Uzdrowiskowa, ale nie znam jeszcze terminu.
Radni nie widzieli wcześniej ŻADNEGO z tych projektów. Pokazano nam tylko "wstępną koncepcję", i to na dodatek tę, która zdaniem Burmistrza ma teraz zostać zarzucona. Jest szansa, że na poniedziałkowym posiedzeniu lub po nim dostaniemy jakieś materiały na płytach. Na razie wiemy tylko tyle, ile powiedział pan Burmistrz i ile wynika z dokumentu studium uwarunkowań.
Zgadzam się całkowicie, że znacznie zwiększony ruch pojazdów ciężkich będzie miał zdecydowanie negatywny wpływ na całą gminę i na zdrowie wszystkich mieszkańców, także na osiedle Grapa. Natomiast ewentualne pogorszenie stanu powietrza z powodu emisji substancji szkodliwych, zwiększenie hałasu i spadek wartości nieruchomości, jeśli zostanie przyjęta koncepcja logistyczno-przemysłowa - będą na pewno największe w tych dzielnicach, które tu wymieniłem.
Poniżej zamieszczam wyciąg ze studium uwarunkowań, na podstawie którego powstał nowy plan:
STUDIUM UWARUNKOWAŃ 1999 – DLA TERENU MIRKOWA
Uchwała nr 97/III/17/99 Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna z dnia 27 grudnia 1999 r. w sprawie przyjęcia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
1) Cały teren po papierni razem z RKS Mirków, szkołą, wytwórnią mas bitumicznych, betonu oraz magazynami po byłej wytwórni styropianu – Ua = (adaptowanej zabudowy). Opis ze studium: USTALENIA DLA FUNKCJI PRODUKCYJNEJ: 1. Obiekty produkcyjne mogą być w zasadzie lokalizowane na terenie obok Zakładów Papierniczych w Jeziornie, w rejonie Habdzina i Turowic. Opis ogólny dla obszaru Ua ze studium: Pozostałe tereny Ua:
1. Obowiązuje adaptacja istniejącej zabudowy. […]
2. Dopuszcza się realizacje zabudowy mieszkalnej – zagrodowej i jednorodzinnej oraz usług o uciążliwości nie wykraczającej poza granice działki.
2) Podmokła łąka za papiernią – Ur (projektowanej zabudowy) z oznaczeniem: P,S,B (= teren pod działalność gospodarczą, potencjalnego rozwoju funkcji przemysłowej: przemysł, składy, budownictwo, usługi). Opis ogólny ze studium:
„Pozostałe tereny Ur:
1. Obowiązuje realizacja w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. […]
3. Usługi i zakłady produkcyjne mogące stwarzać uciążliwość dla środowiska lokalizowane jedynie poza strefą B ochrony uzdrowiska, o uciążliwości nie wykraczającej poza granice działki (bez zewnętrznej strefy ochronnej).
3. Wąski pas wzdłuż wału za szkołą Reymonta (wzdłuż rezerwy pod Trasę Mostową) – WZ (tereny dla urządzeń zaopatrzenia w wodę i funkcji towarzyszących)
4. Rezerwa pod Trasę Mostową wzdłuż wału Jeziorki na całej długości aż do skrzyżowania z obwodnicą KJ w dalszej części podmokłej łąki – G
DODATKOWO teren RKS Mirków oznaczono literą „Z”, zaś teren na tyłach papierni obecnie zakupiony częściowo przez SAUR pod oczyszczalnię – jako NO.
USTALENIA STUDIUM DLA FUNKCJI PRODUKCYJNEJ:
1. Obiekty produkcyjne mogą być w zasadzie lokalizowane na terenie obok Zakładów Papierniczych w Jeziornie, w rejonie Habdzina i Turowic.
2. Inne, małe zakłady drobnej wytwórczości, przetwórstwa rolno-spożywczego i produkcji rolnej, mogą
być lokalizowane wyłącznie poza strefą B ochrony uzdrowiska, pod warunkiem ograniczenia uciążliwości do granic własnej działki (terenu) – bez zewnętrznej strefy ochrony sanitarnej. W uzasadnionych przypadkach wymagane opracowanie oceny oddziaływania na środowisko zgodnie z przepisami szczegółowymi.
ANALIZA ZAPISÓW STUDIUM:
1. TEREN PO PAPIERNI: Możliwa była adaptacja istniejącej zabudowy (poprzemysłowej) na różne cele (w tym handlu, rozrywki, kultury). Taki kierunek przewidywał również dokument zawierający wnioski z warsztatów Charrette 15-19.10.2012. Obecnie jednak zdecydowana większość zabudowy przewidzianej do adaptacji w tamtym dokumencie już nie istnieje, a w pozostałych obiektach (wpisanych do rejestru zabytków) postępuje dewastacja.
Zakładając, że obiekty zabytkowe uda się uratować i powstanie w nich centrum handlowo-rozrywkowo-kulturalne z elementami związanymi z funkcją uzdrowiskową (spa? sanatorium?), pozostaje 80% terenu pofabrycznego, która obecnie jest już zupełnie pusta. Na tym terenie możliwe są zgodnie ze studium tylko:
- produkcja przemysłowa;
- usługi tzw. „nieuciążliwe”, m.in. drobna produkcja i magazyny (jak to wygląda w praktyce, widzieliśmy na przykładzie wytwórni mas bitumicznych, magazynów po B-BISie oraz projektowanego zakładu utylizacji odpadów niebezpiecznych SAUR);
- w ograniczonym zakresie zabudowa jednorodzinna (ale to nie jest zgodne z wnioskami właścicieli terenu).
2. Łąka za zakładem produkcji betonu i wytwórnią mas bitumicznych:
- rozwój funkcji przemysłowej: przemysł, składy i magazyny, budownictwo, usługi. Teoretycznie zapis ogólny studium dla Ur dopuszcza też budownictwo jednorodzinne. Ze względu na regularnie zalewowy charakter terenu jego zagospodarowanie będzie bardzo trudne bez całkowitej zmiany stosunków wodnych i naruszenia równowagi biologicznej całego obszaru.
3. Dla terenu szkolnego studium dopuszcza adaptację istniejącej zabudowy na różne niesprecyzowane cele, np. po wygaszeniu nauki w liceum Reymonta (co nastąpi w przyszłym roku).
4. Zapis dotyczący „urządzeń zaopatrzenia w wodę” stracił sens w związku z likwidacją studni przez Metsa Tissue w latach 2012-13.
PODSUMOWANIE: Funkcje założone podczas warsztatów Charrette (centrotwórcze, handlowo-rozrywkowo-kulturalne, okołouzdrowiskowe) będą według obowiązującego studium możliwe tylko na małym fragmencie terenu zajmowanym przez obiekty wpisane do rejestru zabytków, o ile w ogóle uda się je zachować (degradacja postępuje w zastraszającym tempie). Na pozostałym obszarze po papierni możliwe są tylko: produkcja, usługi tzw. nieuciążliwe oraz budownictwo jednorodzinne w ograniczonym zakresie. Trudno sobie wyobrazić 100 ha domków jednorodzinnych na zdegradowanych gruntach poprzemysłowych. Dla terenu łąki za papiernią wskazano ponadto konkretnie „rozwój funkcji przemysłowej: przemysł, składy, budownictwo, usługi.”
Wg informacji przekazanej oficjalnie przez p. Ewę Klimkowską-Sul, kierownika Wydział Planowania Przestrzennego UMiG, podczas prezentacji wstępnej koncepcji nowego studium (posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych w dn. 03.04.2014, UMiG nie posiadał jasno sprecyzowanej koncepcji, czy nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów po papierni ma powstać na podstawie obecnego (obowiązującego), czy też już nowego studium uwarunkowań. Natomiast na posiedzeniu Komisji Ładu w dniu 4 czerwca p. Burmistrz Kazimierz Jańczuk zakomunikował radnym, że po rozmowach z właścicielami terenu ustalono, że można i należy uchwalić plan miejscowy w oparciu o obecnie obowiązujące studium opisane powyżej. Wg relacji Burmistrza Metsa-Tissue oraz Konstans rezygnują z planu centrum handlowo-kulturalno-sportowego na rzecz marketów do 2 tys. m2, na które pozwala stare studium. Burmistrz stwierdził także, że należy uchwalić plan tylko dla terenów Metsy i Konstansu, co oznacza, że tzw. „asfalciarnia”, betoniarnia, magazyny po B-Bisie oraz inne zakłady koło terenów szkolnych i RKS Mirków pozostaną bez żadnych zmian.