Chwilowo - dzięki Państwa wpłatom udało się opanować groźbę wyłączenia światła, ale nadchodzi zima i trzeba będzie gazem dogrzewać pomieszczenia, jeśli ktoś by jeszcze chciał pomóc, to byłoby bardzo dobrze. Azyl nie ma pomocy z gminy, choć mieszka w nim ponad 100 konstancińskich kotów. Mimo dużej liczby adopcji, zwierzaków ciągle przybywaą. Oprócz tych "na stanie" sa jeszcze koty żyjące na dzialkach, w piwnicach którym trzeba pomóc przetrwać zimę. Wszystkie koty, którymi opiekują się wolontariusze azylowi są wysterylizowane i obserwowane - w razie choroby leczone.
Do azylu także trafiają pieski i właśnie jest do wzięcia 6-miesięczna sunia, urodzona w czerwcu 2011 roku, odrobaczona, zaszczepiona i wysterylizowana, z książeczką weterynaryjną. Bardzo czujna, pilnująca, chowana z kotami, ale obce koty odpędza. Szaleje za dziećmi.
Może ktoś pzrygarnie i zobaczy co mu sunia powie w noc wigilijną
Marzeniem moim jest, aby Radni K-J podjęli taką uchwałę jak radni stołeczni, niżej gotowiec:
Źródło: [
www.um.warszawa.pl]
UCHWAŁA z dnia 8 października 2009 r.
KOMISJI DIALOGU SPOŁECZNEGO DS. OCHRONY ZWIERZĄT DZIAŁAJĄCEJ PRZY BIURZE OCHRONY ŚRODOWISKA URZĘDU M.ST. WARSZAWY W SPRAWIE BYTOWANIA KOTÓW WOLNO ŻYJĄCYCH NA TERENIE M.ST. WARSZAWY
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz. U. z 2003, Nr 106, poz.1002 z poźn. zm.) zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, opiekę i ochronę.
1. Koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność w budynkach w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.
2. Nie są to zwierzęta bezdomne, lecz wolno żyjące, dlatego też traktowane powinny być zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz 1002 z późn. zm.), który mówi, że zwierzęta takie stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Obowiązki wynikające z ww. ustawy spoczywają na wszystkich czyli zarówno na osobach fizycznych, jak i prawnych, w tym także na zarządcach zasobów komunalnych, spółdzielczych i wspólnot mieszkaniowych.
3. Zwierząt tych nie wolno pozbawiać miejsc ich dotychczasowego bytowania np. poprzez wypędzanie z piwnic. Nie wolno też ich wyłapywać i gdziekolwiek wywozić. Działania takie są łamaniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Szczególnym okrucieństwem jest świadome zamykanie zwierząt w pomieszczeniach bez możliwości wydostania się, skazujące je na śmierć z powodu głodu i pragnienia. Czyny takie zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 2.
4. Naturalnym miejscem bytowania kotów w mieście są pomieszczenia piwniczne budynków. Ze względu na to, że obecność kotów może być przyczyną nieporozumień wśród mieszkańców proponuje się w sytuacjach spornych:
- stworzenie bezpiecznego schronienia dla kotów np. w nieużywanym pustym pomieszczeniu piwnicznym (zbędna pakamera, pralnia, odgrodzona część korytarza piwnicznego z okienkiem itp.) z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia (stale otwarte okienko, dostosowany otwór). Pomieszczenie to można wyposażyć w kuwety;
- pomieszczenie w którym przebywają koty powinno być zamknięte dla osób postronnych, a stały dostęp należy zapewnić opiekunowi zwierząt;
- ustawianie kuwet w korytarzach piwnicznych, zabezpieczenie piwnic lokatorskich przed dostępem kotów, jeśli jest taka potrzeba;
- w celu zminimalizowania nieprzyjemnych zapachów można zastosować preparaty do dezynfekcji i neutralizatory zapachów;
- przystosowanie okienek piwnicznych poprzez wykonanie w nich niewielkich otworów (20 cm x 20 cm) lub zamontowanie okienka z ruchomą klapką; aby zapobiec stratom ciepła; propagowanie w kontaktach z mieszkańcami humanitarnego traktowania zwierząt.
5. Koty wolno żyjące powinny być sterylizowane i kastrowane w celu ograniczenia ich populacji.
6. Domki dla kotów można ustawiać jedynie dla tych zwierząt, które nie miały dotychczas stałego schronienia. Tego typu azyle muszą być lokalizowane w bezpiecznych miejscach takich jak: ogrodzone, strzeżone, monitorowane tereny przyszpitalne, ogródki działkowe, parkingi czy zamknięte osiedla mieszkaniowe.
7. Wszelkie działania podjęte przez zarządców nieruchomości lub na ich zlecenie powinny odbywać się przy zachowaniu wymogu humanitarnego traktowania zwierząt.
Przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt
Alicja Molenda
Protokolant
Małgorzata Końca