Re: Skolimów - bezpieczne przejścia dla pieszych
Wysłane przez:
czaknoris
(87.205.167.---)
Data: 18 maj 2017 - 11:08:52
Przywołany w odpowiedzi art z ustawy...
Art. 73.
1. Nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem.
2. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, wypłaca:
1) gmina - w odniesieniu do dróg będących w dniu 31 grudnia 1998 r. drogami gminnymi,
2) Skarb Państwa - w odniesieniu do pozostałych dróg.
3. Podstawą do ujawnienia w księdze wieczystej przejścia na własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nieruchomości, o których mowa w ust. 1, jest ostateczna decyzja wojewody.
3a. Jeżeli istnieje konieczność określenia granic nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa lub własność jednostek samorządu terytorialnego, wydając decyzję, o której mowa w ust. 3, nie wydaje się decyzji o podziale nieruchomości.
4. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, będzie ustalane i wypłacane według zasad i trybu określonych w przepisach o odszkodowaniach za wywłaszczone nieruchomości, na wniosek właściciela nieruchomości złożony w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. Po upływie tego okresu roszczenie wygasa.
5. Podstawę do ustalenia wysokości odszkodowania stanowi wartość nieruchomości według stanu z dnia wejścia w życie ustawy, przy czym nie uwzględnia się wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego trwałymi nakładami poczynionymi po utracie przez osobę uprawnioną prawa do władania gruntem.
Z ustawy o drogach publicznych:
pas drogowy – wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą;
W skrócie. Kiedyś wybudowali drogę zajmując obszar bez tytułu prawnego. Później uchwalono w RP prawo, że ten grunt staje się "państwowy" w przypadku opisanym w tym artykule. Teraz trzeba przeprowadzić procedurę tego "upaństwowienia", która kończy się wpisaniem w księgach wieczystych, że to jest grunt "państwowy" zajęty pod drogę.
Jak starostwo będzie formalnie właścicielem terenu, to będzie wtedy mogło robić inwestycje, co jest logiczne, bo nie inwestuje się na czymś na co nie ma się 100% własności.
Ale pan starosta musiał błysnąć urzędniczym bełkotem, a pan radny - prawnik - nie wyjaśnił obywatelom, którzy nie muszą szukać w dziennikach ustaw artykułów i definicji, co napisał starosta.
Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-05-18 11:10 przez czaknoris.