czaknoris
W obwieszczeniu mowa jest o "inwestycji celu publicznego", a nie o wniosku o wydanie "warunków zabudowy i zagospodarowania". To ważna różnica.
100% zgody.
Przestudiowałem troszkę temat i pozwoliłem sobie na zebranie myśli w 3 proste punkty (lubię liczbę 3
)
Powinniśmy się skupić na razie 3 pozycjach:
1) Czy to może być cel publiczny
a) [
pl.wikipedia.org]
Zgodnie z prawem "Inwestycja celu publicznego" musi spełniać odpowiednie warunki z zamkniętej listy. Żaden nie pasuje do działalności SGGW. Być może będą się powoływali na pkt. 6 z tej listy ale to jest odwrócenie kota ogonem, bo skoro oni zatruwają środowisko to nie mogą występować o budowle spełniające warunek "budowa oraz utrzymywanie obiektów i urządzeń służących ochronie środowiska" tylko powinni zaprzestać produkcji/zmodyfikować reżim technologiczny produkcji.
b) [
pl.wikipedia.org]
O "decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego" można zgodnie z ustawą wnioskować TYLKO wtedy gdy dla danego obszaru nie ma
MPZP. Skoro jest MPZP to powinni wystąpić o pozwolenie na budowę. Ale wiadomo, że takie pozwolenie wiąże się z dziesiątkami uzgodnień, szczególnie odnośnych uzdrowiska (ministerstwo ochrony środowiska, zdrowia itp) więc aby uniknąć ciężkiej i być może przegranej batalii z procedurami myśleli, że będą "cwaniaczyć" i uda im się prześlizgnąć na zasadzie, że "ludzie są głupi i nie zauważą" !
2) musimy zadać pytanie kto jest właścicielem gruntu ("Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Art. 53. ust 1" ) [
isap.sejm.gov.pl]
Przedstawicielem Skarbu Państwa jest Starosta !!!
Jeżeli więc właścicielem gruntu jest Skarb Państwa (ale to __musi__ być tak dosłownie zapisane w księdze wieczystej) to znaczy, że Powinien był być poinformowany Starosta. Do numeru KW dla tej działki można dotrzeć przez Sąd Wieczystoksięgowy, ale to potrwa.
3) [
pl.wikipedia.org]
"decyzja w obecnej formie jest wydawana tylko dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego"
Dalej jak w pkt. 2.
Trzeba sprawdzić czy mają wszystkie potrzebne uzgodnienia. Chyba nie ma się co spieszyć z robieniem listy wymaganych uzgodnień, bo oni chcą obejść uzgodnienia poprzez "Decyzję", więc brak uzgodnień nie jest tu przedmiotem sporu.
Jednocześnie
Art. 53. (Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)
4. Decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 1, wydaje się po uzgodnieniu z:
1) ministrem właściwym do spraw zdrowia - w odniesieniu do inwestycji lokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych, zgodnie z drębnymi przepisami;
Zgodnie z art. 40 ust. 4 (Ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym) lokalizacja inwestycji musi być uzgodniona z:
- działającymi w imieniu wojewody wojewódzkimi inspektorami: ochrony środowiska oraz sanitarnym
- w odniesieniu do inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi,
- powiatowym inspektorem sanitarnym, w odniesieniu do inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska,
- Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej, w odniesieniu do inwestycji lokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych,
- działającym w imieniu wojewody wojewódzkim konserwatorem zabytków, w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych ochroną konserwatorską,
Ten zbiornik podchodzi pod każdy z tych punktów.
Przyłączam się do wezwania Roberta i jutro składam protest. Niech nas będzie wiele osób !
Na jutro wraz z Robertem postaramy się przygotować i opublikować gotowe do pobrania z tego wątku pismo, tak aby każdy mógł je pobrać podpisać i złożyć/wysłać.