TMPiZ Konstancina zaniepokojone stanem naszego uzdrowiska pisze do władz gminy i powiatu
Wysłane przez:
mania
(77.253.95.---)
Data: 07 kwi 2017 - 19:24:03
Konstancin-Jeziorna, 08.03.2017 r.
Kazimierz Jańczuk
Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna
Andrzej Cieślawski
Przewodniczący i Radni
Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny
Wojciech Ołdakowski
Starosta Piaseczyński
Włodzimierz Rasiński
Przewodniczący i Radni
Rady Powiatu Piaseczyńskiego
Szanowni Państwo,
Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego zaniepokojone informacjami o działaniach Spółki Uzdrowisko Konstancin Zdrój S.A. , zwraca się do Władz Samorządowych Gminy Konstancina-Jeziorny oraz Powiatu Piaseczyńskiego o podjęcie działań zapobiegających unicestwieniu Uzdrowiska Konstancin-Jeziorna.
Czynniki warunkujące status uzdrowiskowy naszego miasta, to walory balneoklimatyczne podyktowane zalesieniem, czystym powietrzem, źródłem leczniczej solanki oraz lecznictwo uzdrowiskowe z wykorzystaniem tych walorów. Ostatnio wszystkie te czynniki są wyraźnie zagrożone.
W roku 2011 pomimo sprzeciwu Władz Samorządowych Powiatu i Gminy oraz mieszkańców, w tym Towarzystwa, przystąpiono do procesu prywatyzacji Spółki „Konstancin Zdrój”, spółki z udziałem Skarbu Państwa. Towarzystwo w tej sprawie kilkakrotnie kierowało pisma do Ministra Skarbu a nawet Premiera RP. Pomimo tego dokonano prywatyzacji, podpisując w dniu 9.12.2011r.akt sprzedaży,za kwotę 75 milionów zł.
Na nasze monity otrzymaliśmy zapewnienie o kontynuacji i efektywnym rozwoju funkcji uzdrowiskowej Konstancina-Jeziorny przez nowego właściciela. Towarzystwo było również współautorem doniesienia do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku, naszym zdaniem, zaniżoną wyceną majątku Spółki, co zostało przez Prokuraturę oddalone.
W pierwszych latach Spółka „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” sp.z o.o. wykazywała wolę rozwoju bazy uzdrowiskowej. Wśród tych działań godnym uwagi jest wykorzystanie solanki, oprócz tężni również do kąpieli w obiekcie „Eva Park”, wybudowanym z udziałem dotacji z Unii Europejskiej oraz środków pochodzących ze sprzedaży majątku konstancińskiej Spółki. Dalsze inwestycje, jak budowa szpitala kardiologicznego z przeniesieniem go na ul. Sue Rayder, remont „Białego Domu”ze zmianą przeznaczenia i inne działania budzą kontrowersje.
Obecna Spółka, jako spadkobierczyni poprzednich podmiotów uzdrowiskowych, kupując zakłady i nieruchomości uzdrowiskowe zobowiązała się do kontynuacji i rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Tymczasem, od pewnego okresu obserwujemy niepokojące tendencje zmierzające do ograniczenia a nawet likwidacji lecznictwa uzdrowiskowego na rzecz szerokiej komercjalizacji, zmniejszenia ilości łóżek lecznictwa uzdrowiskowego. Profil schorzeń dróg oddechowych, pomimo leczniczej solanki w ogóle nie istnieje. Lecznictwo ambulatoryjne jest wysoce niewystarczające. Wybudowanie i przeniesienie szpitala kardiologicznego z pięknie położonej, dużej działki przy ul. Gąsiorowskiego, to nie tylko względy organizacyjne, ale przede wszystkim chęć sprzedaży tych terenów dla zysku.
Dla dobra Uzdrowiska Konstancin-Jeziorna i pacjentów jak również zgodnie z deklaracjami właściciela Spółki przed zakupem, rozbudowa Szpitala Rehabilitacji Kardiologicznej i Neurologicznej miała być w miejscach ich dotychczasowego funkcjonowania.
Obiekt „Biały Dom” , poza częścią w której mieści się Zakład Przyrodoleczniczy, Hotel Konstancja, poza sezonowymi turnusami dla kombatantów, nie służą lecznictwu uzdrowiskowemu. Również „Eva Park”, w miejscu szpitala uzdrowiskowego „Przy Źródle” stała się wyłącznie komercyjnym SPA, bez wykorzystania solankowych kąpieli leczniczych w systemie leczenia uzdrowiskowego.
Czy te działania mają służyć rozwojowi lecznictwa uzdrowiskowego? Okazuje się, że rzeczą ważniejszą dla Spółki Uzdrowisko Konstancin Zdrój S.A.jest sprzedaż nieruchomości nabytych w trakcie prywatyzacji.
Rozumiemy, że część nieruchomości o mniej przydatnej lokalizacji dla celów uzdrowiskowych może być sprzedana, a uzyskane środki zainwestowane powinny być w rozwój bazy uzdrowiskowej. Natomiast niedopuszczalna jest sprzedaż dla chęci zysku nieruchomości, zwłaszcza obiektów położonych w centralnej części strefy A uzdrowiskowej. Powinny one nadal służyć lecznictwu lub funkcjom uzdrowiskowym.
Hotele, planowana opieka długoterminowa w postaci domów spokojnej starości ani też komercyjne SPA „Eva Park” nie zastąpią lecznictwa uzdrowiskowego w jego tradycyjnym i obowiązującym pojęciu.
Sprawą również ważną dla statusu uzdrowiskowego, ale ogromnie niepokojącą jest nadmierna wycinka starego drzewostanu. Pomimo wpisu do Rejestru Zabytków części miasta i objęcie go ochroną konserwatorską nadal trwają wycinki drzew obejmujące znaczne powierzchnie.
Fakt ten oraz powolne wygaszanie lecznictwa uzdrowiskowego może w niedługim czasie doprowadzić do utraty statusu uzdrowiskowego istniejącego od 100 lat Uzdrowiska Konstancin-Jeziorna.
W zaistniałej sytuacji zagrożenia utratą statusu uzdrowiskowego Konstancina-Jeziorny, Towarzystwo zwraca się do Władz Samorządowych Gminy Konstancina-Jeziorny i Powiatu Piaseczyńskiego o wnikliwą analizę w ramach obowiązującego prawa oraz wdrożenie możliwych procedur maksymalnej ochrony środowiska przyrodniczego i lecznictwa uzdrowiskowego dla ratowania Uzdrowiska Konstancin-Jeziorna.
Towarzystwo wnioskuje:
1/ a/ W planach zagospodarowania przestrzennego tereny będące w gestii Skarbu Państwa
i komunalne, położone w strefie A uzdrowiskowej, zwłaszcza w jej części centralnej,
powinny być przeznaczone na cele uzdrowiskowe.
b/ Wobec masowej sprzedaży nieruchomości przez Spółkę Uzdrowisko Konstancin Zdrój
S.A. w trybie natychmiastowym wprowadzenie w planach zagospodarowania
przestrzennego obligatoryjnego zapisu kontynuacji na tych nieruchomościach
lecznictwa uzdrowiskowego, bądź funkcji mu towarzyszących. Zapis ten powinien
równie dotyczyć innych podmiotów prowadzących dotychczas działalność leczniczą.
2/ Popieramy deklarację nabycia przez Gminę od Spółki Uzdrowisko Konstancin Zdrój S.A.
terenów sąsiadujących z Hugonówką. Priorytetem dla Gminy, ale też i Powiatu powinno
być nabywanie, bądź wymiana pozostających w ich gestii nieruchomości, na zbywane
przez Spółkę działki, położone w centrum uzdrowiska, a mogące służyć lecznictwu
uzdrowiskowemu. Dla tych terenów Gmina i Powiat powinny posiadać prawo
pierwokupu. Takie zabezpieczenie terenów w przyszłości daje możliwość inwestowania
na nich w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego.
3/ Rygorystyczne egzekwowanie zapisów dotyczących ochrony środowiska przyrodniczego,
a zwłaszcza drzewostanu, wynikających z faktu objęcia ochroną konserwatorską
Konstancina. W przypadku konieczności wycinki drzew, wprowadzenie obligatoryjnych
nasadzeń.
Proponujemy w tej sprawie zorganizowanie spotkania decydentów i przedstawicieli
Urzędu i Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny,Starostwa Piaseczyńskiego,Konserwatora
Zabytków, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Chojnów
oraz zainteresowanych społeczników, celem opracowania procedur postępowania
maksymalizujących ochronę drzewostanu.
4/ Likwidacja parkingów w centralnej części strefy A uzdrowiskowej i urządzenie ich
zgodnie z ustawą uzdrowiskową.
5/ Zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej Konstancina- Jeziorny poświęconej
zagrożeniu istnienia Uzdrowiska Konstancin-Jeziorna.
Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna istnieje od 100 lat. W tym roku obchodzimy jubileusz. Jego powstanie w 1917 roku, potem rozwój lecznictwa uzdrowiskowego w okresie 40-lecia istnienia Państwowego Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Konstancin było możliwe dzięki wspaniałym ludziom, którym towarzyszyła pasja i misja niesienia pomocy, a ponadto umiłowanie Konstancina.
Lecznictwo, w tym lecznictwo uzdrowiskowe, to również misja a nie wyłącznie rachunek ekonomiczny z docelowym zyskiem, którym kieruje się Spółka. Czyżby ten 100-letni dorobek, wspólny wysiłek tylu wspaniałych ludzi, dzięki którym Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna w minionych latach było wzorem polskiej szkoły rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej, nasze wspólne dobro było mniej ważne, od obecnie głoszonej idei wyższości własności prywatnej ?
Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana Żeromskiego ponawia prośbę do Władz Samorządowych Gminy Konstancina-Jeziorny i Powiatu Piaseczyńskiego o podjęcie działań zapobiegających unicestwienia Uzdrowiska Konstancin-Jeziorna.
Z poważaniem
dr n.med. Czesława Gasik
Prezes
i Zarząd Towarzystwa