Pewnie Państwo nie wiecie, że
w dniu wczorajszym (30.09) odbyła się XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej. Nie wiecie, bo radny Zymer zapomniał zamieścić zajawkę na forum (chyba nie liczyli Państwo na BIP albo stronkę gminną ;) ). Nie zamieściłem, przepraszam. Radni dowiedzieli się o tej sesji we wtorek 27.09 - na trzy dni przed sesją; statut mówi o siedmiu dniach od złożenia wniosku przez burmistrza... (nota bene: nowego statutu, uchwalonego przez Radę 8.09 tego roku, też Państwo nie poznacie, chyba, że Zymer cały zeskanuje - BIP oferuje tylko ten z 10 kwietnia 2010. Oczywiście, ten nowy czeka jeszcze na publikację w Dzienniku Urzędowym - tym niemniej zawiera dość istotne zmiany, może zatem wypadałoby przedstawić uchwałę mieszkańcom już teraz). Radni dowiedzieli się zatem o sesji niejako mimochodem, przy okazji spotkania w/s prywatyzacji spółki uzdrowiskowej w Hotelu Konstancja. Wtedy przed hotelem siedział przy stoliczku pracownik gminy i rozdawał materiały na sesję. Zawiadomienie nosi datę 27.09.
Główny temat sesji: zmiana uchwały budżetowej -
pojawiły się nadliczbowe środki w budżecie i burmistrz wnioskował, żeby przeznaczyć je na remont dróg gminnych. Na szczęście na czwartek przewidziane było już wcześniej posiedzenie Komisji Budżetu, był więc czas, żeby omówić i zaopiniować wnioski burmistrza. Mniej szczęścia miała druga uchwała przeznaczona na tę sesję - o zmianie adresu SP ZOZ z Wareckiej 15 na 15a z powodu utraty przez gminę działki nr 104 (odzyskanej przez prywatnego właściciela) oraz o uznaniu ośrodków zdrowia w Słomczynie i Opaczy za filie, dzięki czemu mogą być otwarte krócej, niż w godzinach 8-18. W zwołanej naprędce dla zaopiniowania tej uchwały Komisji Uzdrowiskowej zabrakło quorum. Nie było go także w tej komisji podczas samej sesji Rady. Tym niemniej uchwała wczoraj przeszła.
Tak czy inaczej, czytelników tego wątku interesuje,
na jakie drogi zostanie przeznaczone nadliczbowe 1,2 miliona, które gmina uzyskała dzięki wpływom z:
- podatku za użytkowanie wieczyste od SGGW za 2007-11 (część umowy z gminą w sprawie przekazania rezerwatu) - 430 tys.
- opłat za zajęcie pasa drogowego - 55 tys.
- niższych cen zaoferowanych w przetargach na budowę sieci wod.-kan. w Skolimowie Zachodnim i modernizację kanalizacji w gminie - 550 tys.
- mniejszego niż zakładano kosztu umowy z ZTM na linię 742 - o 30 tys. (to oznacza, że koszt wszystkich nowych połączeń autobusowych razem wyniósł na te 4 miesiące roku 2011 nawet mniej niż 200 tys. zł)
- innych drobnych zmian
Za uzyskane nadliczbowe 1 mln 212 tys. zł gmina zamierza zbudować... myślą pewnie Państwo, że to, co wynika z kolejności prac ustalonej w wykazie dróg gminnych zaakceptowanych w tym roku przez Radę Miejską do remontu na lata 2011-14. Otóż nic z tych rzeczy. Pieniądze będą przeznaczone na te drogi i ulice, których listę podał na posiedzeniu Komisji Budżetu 29 września 2011 p. v-burmistrz Ryszard Machałek. A mianowicie:
a) podbudowa i nakładka na ul. Ściennej (Bielawa) na odcinku ok. 800m łączącym istniejący asfalt z ulicą Warszawską, do ronda przy Borowej - 250 tys. zł (pytałem burmistrza o planowany obok supermarket, ale stwierdził, że nic o tym projekcie nie wie),
b) ul. Mickiewicza od Literatów - od zakrętu w kierunku Obór - 174 tys. (tyle brakuje do rozstrzygnięcia przetargu; natomiast odcinek przy Wilanowskiej naprawia zgodnie z umową firma, która kładła kanalizację),
c) 100m brakującego asfaltu na ul. Pańskiej w Chylicach - 60 tys. zł
d) ul. Wągrodzka od Potulickich do Gąsiorowskiego - 78 tys. zł
e) Kołobrzeska na tych odcinkach, gdzie asfaltu nie położyli sami mieszkańcy - 288 tys. zł
f) Piasta przy GOSIRze, ale tylko do płotu szkoły, a dalej wzdłuż szkoły już nie - 70 tys. (tu była długa dyskusja na sesji, ale burmistrz argumentował, że ul. Piasta to b. duża inwestycja i nawet w okrojonym kształcie, na który jest już gotowa dokumentacja, musi poczekać do wiosny - teraz tylko te kawałek, żeby goście GOSiR mieli jak dojechać)
g) remont lub przebudowa przepustów pod drogami (2 na Topolowej, 3 na Grzybowej, 2 na Kołobrzeskiej, 1 w Łęgu) - 120 tys. zł
h) profilowanie rowów przydrożnych - 50 tys. zł
i) naprawa dróg o nawierzchni betonowej w różnych częściach miasta i gminy - 100 tys. zł
Razem ok. 1 mln 190 tys., plus uzupełnienie tłucznia, wyrównanie gruntówek.
Wg v-burmistrza Machałka dla oszczędności będzie na to jeden przetarg, ale podzielony na kilka pakietów - każdy pakiet oceniany oddzielnie i oddzielnie wybierany wykonawca. W moim spisie mogą być błędy - przepraszam, ale przecież to wszystko na gębę, nic na piśmie, a akustyka na Świetlicowej wiecie Państwo sami, jaka jest, więc wybaczcie, jeśli coś przeinaczyłem. Na piśmie mamy tylko "konieczne remonty dróg, które są w najgorszym stanie technicznym." Amen. Radni przyjęli uchwałę. Sesja skończyła się po godzinie i 15 minutach. Pan przewodniczący podkreślał, że w ramach sesji nadzwyczajnej nie ma wolnych wniosków, choć radni chcieli pogadać o istotnych kwestiach. Cóż, będzie na to czas o północy w ramach sesji zwykłej.
Dbajcie Państwo o radnego Zymera, radnego Komosę, reportera Jackkka i wolontariuszkę Manię, bo inaczej już wkrótce nie dowiecie się o niczym, co się w gminie dzieje. A mógłbym jeszcze dużo opowiedzieć... na przykład o tym, jak burmistrz Gadomska nowe warianty planu Skolimowa Płn.-Zachodniego na spotkaniu 28 września przedstawiała. Zaproszono tylko właścicieli działek, których dotyczyły proponowane zmiany przebiegu drogi zbiorczej (Kołobrzeska) w liczbie wybrańców dwudziestu. Innych mieszkanców Kołobrzeskiej ani radnych nie - bo i po co? Pani kierownik Klimkowska-Sul kilkakrotnie podczas spotkania ubolewała, że przyszli jacyś niezaproszeni mieszkańcy i radni (Bajkowski, Zymer), ale obiecała, że nas nie wyrzuci. Jest jednak zatem transparencja w gminie! ;)
Kolejny odcinek fkrutce
Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-02 00:20 przez Tomasz Zymer.