Nowy projekt uchwały o konsultacjach
Wysłane przez:
Tomasz Zymer
(---.knc.pl)
Data: 06 lut 2013 - 09:57:07
Biuro Rady Miejskiej przesłało dziś radnym od p. Grażyny Chojnowskiej, przewodniczącej Komisji BOKiS nowy projekt uchwały o konsultacjach społecznych z następującym komentarzem:
Szanowne Koleżanki i Koledzy.
Kontynuując prace rozpoczęte przez Tomka Zymera,przedstawiam Państwu projekt uchwały dotyczącej konsultacji społecznych. Projekt ten uwzględnia wszystkie uwagi zawarte w opinii prawnej wydanej przez p. Iwonę Czoharę. Chciałam nadmienić,iż projekt,który Państwu przesyłam uzyskał pozytywną opinię prawnika/opinia dotyczy strony formalno-prawnej/.Treść projektu traktuję jako bazę do dyskusji na komisji w dniu 11 lutego o godz.17.00 ,na którą Państwa serdecznie zapraszam.
Grażyna Chojnowska
POPRAWKA DO MOJEGO PORANNEGO WPISU: z rozmowy z p. radną Grażyną Chojnowską wynika, że opracowała tę nową wersję projektu w oparciu o mój pierwotny projekt oraz uwagi biura prawnego do tego projektu. Jest to zatem wstępna wersja do dyskusji będąca, jak p. Chojnowska zaznacza, kontynuacją tej samej inicjatywy radnych z uwzględnieniem poprawek prawno-formalnych.
W związku z tym projektem napisałem dziś do radnych następujący list:
Dzień dobry,
W związku z przesłaniem tego nowego projektu uchwały (już z pozytywną opinią prawników burmistrza) wstrzymuję się z ustalonym wcześniej (na ostatniej sesji Rady) przesyłaniem Państwu mojego wcześniejszego projektu, ponieważ byłoby to bezprzedmiotowe.
Chciałbym tylko zwrócić uwagę na następujący zapis nowego projektu uchwały:
§ 8.2Opinia Rady Miejskiej nie jest wiążąca dla Burmistrza.
Oraz zapis z mojego wcześniejszego projektu:
§ 6.2. Rada Miejska może przyjąć każdy wniosek o konsultacje społeczne odrzucony przez Burmistrza w głosowaniu na sesji zwykłą większością głosów. W takim wypadku Burmistrz ma obowiązek niezwłocznie wydać zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji.
Biuro prawne nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń do cytowanego powyżej zdania z mojej wersji projektu, z czego wynikałoby, że zapis o przyjęciu wniosku o konsultacje społeczne przez Radę Miejską mimo jego odrzucenia przez burmistrza jest zgodny z prawem. Jeśli jednak Wysoka Rada pragnie pozbawiać się wszelkich prerogatyw w tak ważnej kwestii na rzecz władzy wykonawczej (a nie wiemy dziś, jakie będzie stanowisko w tej sprawie kolejnych osób sprawujących funkcję burmistrza), to jest to oczywiście decyzja szanownych Kolegów i Koleżanek Radnych. Zwracam uwagę, że nie podejmujemy tej uchwały dla obecnej Rady i obecnego pana burmistrza (który, jak sądzę, sprawę konsultacji społecznych traktuje bardzo poważnie), ale przynajmniej na kilka lat i należałoby brać pod uwagę fundamentalną zasadę równowagi władz uchwałodawczej i wykonawczej w ramach systemu samorządowego.
Zwracam uwagę jeszcze na ten zapis nowego projektu uchwały:
3.Burmistrz rozpatruje wniosek, uwzględniając wagę przedmiotu konsultacji dla zgłaszających i gminy, koszty konsultacji oraz zasadność proponowanego sposobu konsultacji.
Zapis ten oznacza de facto całkowitą uznaniowość konsultacji. zależnie od zdania burmistrza. Burmistrz może odmówić konsultacji nawet wnioskowanych przez kilka tysięcy osób, tłumacząc to "małą wagą przedmiotu", "wysokim kosztem" albo "niewłaściwym proponowanym sposobem konsultacji". Choćby nikogo nie przekonał, jego decyzja będzie i tak wiążąca. Ktoś przy okazji projektu szczecińskiego napisał w internecie: "chcą tak uchwalić konsultacje, żeby konsultacji na było". Postarajmy się, żeby tego nie powiedziano wkrótce o naszym projekcie.
Z pozdrowieniami,
Tomasz Zymer
Nowy poprawiony projekt uchwały o konsultacjach załączam do oceny poniżej. Można go porównać z moim projektem zamieszczonym wyżej w tym wątku:
PROJEKT
UCHWAŁA NR ....................
RADY MIEJSKIEJ KONSTANCIN-JEZIORNA
z dnia .................... 2013 r.
w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych
Na podstawie art. 5a ust. 2 w zw. z art. 40 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337, z 2007 r. Nr 48, poz. 327, Nr 138 poz. 974, Nr 173 poz. 1218, z 2008 r. Nr 180 poz. 1111, Nr 223 poz. 1458, z 2009 r. Nr 52 poz. 420, Nr 157 poz. 1241 z 2010 r. Nr 28 poz. 142 i poz. 146, Nr 106 poz. 675, Nr 40 poz. 230, z 2011 r. Nr 21 poz. 113, Nr 117 poz. 679, Nr 134 poz. 777, Nr 217, poz. 1281, Nr 149, poz. 887) Rada Miejska Konstancin-Jeziorna uchwala co następuje:
§ 1. Przyjmuje się zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Konstancin-Jeziorna określone w Regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej Uchwały.
§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Załącznik nr 1
do Uchwały Nr ????????
Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna
z dnia ?????????2013 r.
Regulamin w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych
Rozdział I
Przepisy ogólne.
§1
1.Regulamin konsultacji społecznych, zwany dalej Regulaminem, określa tryb i zasady prowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Konstancin-Jeziorna w sprawach ważnych dla gminy.
2.Regulamin stosuje się do przedsięwzięć zarówno, dla których konsultacje, jak to wynika z innych przepisów, winny być przeprowadzone obligatoryjnie, jak i do konsultacji fakultatywnych, zarządzanych przez Burmistrza.
W przypadku konsultacji obligatoryjnych zasady i tryb ich przeprowadzania określone w Regulaminie będą stosowane, o ile inne ustawy nie regulują postępowania w przypadku danych konsultacji inaczej.
§2
Celem konsultacji jest zapewnienie mieszkańcom gminy Konstancin-Jeziorna uczestnictwa w decydowaniu o ważnych dla gminy sprawach poprzez informowanie zainteresowanych mieszkańców o planowanych przedsięwzięciach i ich efektach oraz zbieraniu opinii i propozycji do wykorzystania przy podejmowaniu decyzji dotyczących tych przedsięwzięć.
§3
1. Konsultacje powinny być organizowane w sposób umożliwiający ich uczestnikom zapoznanie się z przedsięwzięciem będącym przedmiotem konsultacji i konsekwencjami jego realizacji .
2. Konsultacje winny być przeprowadzone w czasie, który pozwoli uwzględnić
ich wynik w realizacji przedsięwzięcia.
§ 4
Konsultacje ,w zależności od ich przedmiotu, mogą mieć zasięg:
a) ogólnogminny ? dotyczy przedsięwzięć istotnych dla mieszkańców całej
gminy;
c) lokalny ? dotyczy przedsięwzięć istotnych dla mieszkańców określonego
obszaru.
§5
1. Konsultacje przedsięwzięć o zasięgu lokalnym mogą być prowadzone według procedury uproszczonej.
2. W procedurze uproszczonej, o której mowa w §5 ust.1:
a) przeprowadzenie konsultacji ogłasza Burmistrz Konstancina-Jeziorny lub osoba przez niego upoważniona;
b) informacja o rozpoczęciu konsultacji publikowana jest co najmniej 7 dni
przed terminem ich rozpoczęcia;
c) ogłoszenie o przeprowadzeniu konsultacji powinno zawierać elementy,
o których mowa w §12 ust. 3 pkt a-f.
3. Raport o wynikach konsultacji winien zawierać stanowisko Burmistrza lub osoby przez niego upoważnionej , do uzyskanych opinii i propozycji.
Rozdział II
Zasady przeprowadzania konsultacji społecznych.
§ 6
Burmistrz Gminy może poddać konsultacjom ważne dla Gminy przedsięwzięcia z inicjatywy własnej lub na wniosek:
a) mieszkańców Gminy w liczbie co najmniej 50 osób
b) Rady Miejskiej
c) Rady Osiedla
d) Rady Sołeckiej
e) Młodzieżowej Rady Miejskiej
§ 7
1. Wniosek o przeprowadzenie konsultacji składa się do Burmistrza.
2. .Wniosek określa :
a) cel konsultacji
b) przedmiot konsultacji;
c) zasięg konsultacji;
d) propozycję terminu przeprowadzenia konsultacji;
e) propozycję form konsultacji;
f) uzasadnienie.
3. .Wniosek o przeprowadzenie konsultacji zgłaszany przez mieszkańców Konstancina-Jeziorny, o których mowa w §6ust.1 pkt. a , powinien także zawierać:
a) wskazanie osoby albo osób uprawnionych do reprezentowania wnioskodawców,
b) adresu do korespondencji;
c) listę osób popierających wniosek, zawierającą:
- adresy zamieszkania osób popierających wniosek,
- numery PESEL osób popierających wniosek,
- własnoręczne podpisy osób popierających wniosek .
- w nagłówku każdej z ponumerowanych stron listy określenie przedmiotu konsultacji.
§ 8
1. Burmistrz może zwrócić się do Rady Miejskiej o opinię w kwestii przeprowadzenia konsultacji społecznych, a w szczególności, co do:
a) celowości ich przeprowadzenia;
b) zasięgu konsultacji
c) formy przeprowadzenia konsultacji.
2.Opinia Rady Miejskiej nie jest wiążąca dla Burmistrza.
3.Burmistrz rozpatruje wniosek, uwzględniając wagę przedmiotu konsultacji dla zgłaszających i gminy, koszty konsultacji oraz zasadność proponowanego sposobu konsultacji.
4. O wyniku rozpatrzenia wniosku, Burmistrz informuje wnioskodawców w
formie pisemnej w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.
§ 9
1. Burmistrz Gminy wydaje zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji.
2. Zarządzenie, o którym mowa w §9 pkt.1 powinno zawierać:
a) nazwę komórki lub jednostki organizacyjnej Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna, wyznaczonej do przeprowadzenia konsultacji, a w przypadku, o którym mowa w §11, dodatkowo nazwę podmiotu, któremu Burmistrz powierzył przeprowadzenie konsultacji;
b) treść informacji o ogłoszeniu konsultacji, zawierającą punkty wymienione w §12 ust.3 pkt. a-e .
§ 10
1. Konsultacje mogą być prowadzone w co najmniej jednej z podanych form:
a) spotkania z mieszkańcami, umożliwiającego wyrażenie opinii oraz składanie propozycji i opinii do protokołu;
b) warsztatów dla mieszkańców Gminy, umożliwiających zdobycie wiedzy na temat konsultowanego przedsięwzięcia i wypracowanie rozwiązań.
Z warsztatów sporządza się protokół zawierający zgłoszone podczas nich opinie i propozycje mieszkańców.
c) zbierania opinii lub propozycji na piśmie, w tym drogą elektroniczną, z
możliwością wykorzystania formularza konsultacyjnego specjalnie
opracowanego dla celu danych konsultacji
2. Dopuszczalne są także inne formy konsultacji zapewniające szeroki dostęp mieszkańców Konstancina-Jeziorny do uczestnictwa w tych konsultacjach.
3.Konsultacje przedsięwzięć wymagających specjalistycznej wiedzy mogą odbywać się z udziałem ekspertów w danej dziedzinie.
4. Eksperci mogą być zapraszani w szczególności do:
a) udziału w pracy zespołów prowadzących analizę i ocenę zgłoszonych opinii i propozycji;
b) udziału w dyskusjach panelowych, w tym dotyczących ewaluacji danego przedsięwzięcia bądź przedstawienia rozwiązań jego dotyczących;
c) sporządzenia opinii lub ekspertyzy z dziedziny konsultowanego przedsięwzięcia.
§ 11
Burmistrz Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna może powierzyć przeprowadzenie konsultacji, zgodnie z wymogami niniejszego Regulaminu, wyspecjalizowanym podmiotom.
§12
1. Konsultacje powinny być poprzedzone akcją informacyjną, w szczególności na stronie internetowej pod adresem: www.konstancinjeziorna.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej, oraz na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Konstancin-Jeziorna.
2.Wskazane jest bezpośrednie informowanie mieszkańców z wykorzystaniem innych dostępnych środków.
3. Informacja o ogłoszeniu konsultacji, zwana dalej informacją, powinna zawierać:
a) cel i przedmiot konsultacji,
b) termin konsultacji,
c) zasięg terytorialny konsultacji,
d) formy konsultacji,
e) uzasadnienie,
f) w przypadku, o którym mowa w §11, dodatkowo nazwę podmiotu, któremu Burmistrz powierzył przeprowadzenie konsultacji.
4. Informacja o konsultacjach społecznych powinna być rozesłana do lokalnych mediów. Ukazanie się informacji w lokalnych mediach nie warunkuje przeprowadzenia konsultacji.
5. Informacja publikowana jest co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia konsultacji, z zastrzeżeniem ust. 6 oraz §5 ust. 2 pkt b .
6.W szczególnie uzasadnionych przypadkach informacja może być publikowana co najmniej 7 dni przed terminem ich rozpoczęcia.
7. Informacje skierowane do mieszkańców powinny ponadto zawierać:
a) wskazanie podmiotu wnioskującego o przeprowadzenie konsultacji;
b) opinię Rady Miejskiej, jeśli taka została wydana
c) zarządzenie Burmistrza o przeprowadzeniu konsultacji.
d) informacje o zamierzonych formach konsultacji;
e)dokumentację związaną z konsultacjami (ankiety, opracowania,
wizualizacje, protokoły ze spotkań, raporty z przeprowadzonych
konsultacji;
f) informację o adresie, pod którym dostępne jest forum internetowe czynne w okresie trwania konsultacji.
Rozdział III
Zakończenie konsultacji.
§ 13
1. Raport z konsultacji, zawierający ich przebieg i wyniki, podaje się do wiadomości publicznej na stronie Gminy Konstancin-Jeziorna pod adresem www.konstancinjeziorna.pl i w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem www.bip.konstancinjeziorna.pl, nie później niż w ciągu 30 dni od zakończenia konsultacji.
2. Raport z konsultacji powinny uwzględniać analizę uzyskanych informacji, a w przypadku opinii i propozycji, ich zestawienie wraz ze stanowiskiem Burmistrza Konstancina-Jeziorny do wszystkich opinii i propozycji zawartych w zestawieniu.
§ 14
Wyniki konsultacji nie są wiążące dla Burmistrza K-J.
§ 15
Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę mieszkańców biorących w nich udział.
Uzasadnienie
Celem prowadzenia konsultacji społecznych w Gminie Konstancin-Jeziorna jest wzmocnienie mechanizmu partycypacji społecznej w sprawach ważnych dla Gminy, które spowodują znaczącą zmianę warunków życia mieszkańców. Konsultacje społeczne przeprowadzane w Gminie Konstancin-Jeziorna mają wzmocnić aktywną współpracę pomiędzy władzami samorządowymi a obywatelami oraz podnosić jakość demokracji lokalnej. Zadaniem Uchwały jest określenie i usystematyzowanie sposobu i formy prowadzenia dialogu z mieszkańcami Gminy Konstancin-Jeziorna. Podjęcie niniejszej Uchwały Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna będzie gwarantować, iż w przypadku zaistnienia sytuacji wymagającej przeprowadzenia konsultacji, odbywać się one będą w oparciu o znane wszystkim mieszkańcom zasady i w wiadomym trybie.
Uważam, że przedstawiony nam nowy poprawiony projekt uchwały może być bardzo dobrym punktem wyjścia do pracy nad tą uchwałą, z zastrzeżeniem tych punktów, które przedstawiłem powyżej:
1) W tak ważnej sprawie pozostawienie Radzie Miejskiej tylko niewiążącego i opcjonalnego głosu opiniodawczego jest moim zdaniem nieporozumieniem.
2) Nie można dopuścić, aby decyzja o przeprowadzeniu konsultacji lub ich braku była podejmowana czysto uznaniowo przez burmistrza na podstawie wieloznacznych i poddających się dowolnej interpretacji kryteriów, jak te podane w projekcie.
Przewodnicząca Komisji BOKiS, p. Grażyna Chojnowska, ma nadzieję, że poprawiony projekt uda się wprowadzić na marcową sesję Rady. Podzielam opinię, że tak właśnie powinno i może się stać.
Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-06 13:52 przez Tomasz Zymer.