Hammer
Teraz obowiązuje coś takiego tylko, że kasę na dziecko dostaje tylko szkoła państwowa. A obywatel płacący za prywatną szkołę płaci podwojnie: w podatkach na państwową szkołę i dodatkowo za prywatną.
Szkoły prywatne (niepubliczne) także dostają subwencję oświatową z budżetu państwa. W tym roku jest to nieco ponad 400 zł miesięcznie na ucznia zależnie od poziomu nauczania. Tyle, że subwencja z budżetu centralnego stanowi zaledwie mniej niż jedną trzecią wydatków na oświatę takiej gminy, jak nasza. Dodatki motywacyjne i zajęcia dodatkowe, ogromne fundusze na remonty i modernizację - to wszystko w szkole państwowej idzie z budżetu gminy (czasem z dofinansowaniem zewnętrznym). W prywatnej - zwykle z kieszeni rodzica. Dlatego, jeśli szukasz szkoły przestronnej, nowocześnie wyposażonej, o dobrych warunkach lokalowych - jest to z reguły (z nielicznymi bardzo drogimi wyjątkami) szkoła państwowa. Niepubliczna ma oczywiście swoje atuty, ale to nie w tym wątku.
Wracając do tematu wątku: inicjatorzy akcji chcą, by odbyło się referendum gminne na temat sfinansowania przez gminę modernizacji SPZZOZ, czyli w konsekwencji - jego zachowania. Sprawa dotyczy zdecydowanej większości mieszkańców (większość korzysta mniej lub bardziej regularnie z oferty NFZ, a prawie wszyscy płacą na nią składki). Mamy od dwóch lat w naszej gminie uchwałę o konsultacjach społecznych (inicjatywa radnych), ale nie widzę w tej chwili woli władzy wykonawczej, żeby z tej uchwały w pełni korzystać. A skoro tak, to nie widzę powodu, żeby nie skorzystać z podstawowego mechanizmu demokracji bezpośredniej w sprawie, która nas niemal wszystkich dotyczy. Tym bardziej, że można w tym samym referendum zadać inne palące pytanie związane z sytuacją gminy jako uzdrowiska, a dotyczące możliwych samorządowych inwestycji w zachowanie tegoż uzdrowiska. Uważam, że należy mieszkańcom pozwolić się wypowiedzieć na te tematy, bo dotyczą ogromnych sum z publicznego budżetu oraz spraw kluczowych dla jakości życia w naszej gminie. Co nie zmienia faktu, że osobiście jestem przeciwny finansowaniu przebudowy SPZZOZ z kasy publicznej (wyjątek mogłoby stanowić dofinansowanie gabinetów wiejskich). Ale w tej sprawie będę miał taki sam pojedynczy głos, jak ok. 20 tysięcy dorosłych mieszkańców gminy, bo Rada Miejska w tej kadencji już ostatecznej decyzji w tej sprawie nie podejmie.
Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-31 13:39 przez Tomasz Zymer.