Re: Nowy kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej
Wysłane przez:
Anonimowy użytkownik
(213.195.142.---)
Data: 21 cze 2014 - 09:56:41
Dzień dobry. Niektórzy pracownicy samorządowi, którzy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej często szukają innych możliwości „dorobienia” sobie do pensji. Niektórzy „zakładają firmę na współmałżonka” inni zawierają umowy cywilnoprawne jako podwykonawcy dla innych przedsiębiorstw. Jeżeli świadczone w ten sposób czynności spowodują, że pracownik znajdzie się w sytuacji konfliktu interesów, konsekwencje tego mogą być bardzo dotkliwe dla pracownia. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy. Przykład: Kierownik wydziału budownictwa w powiecie X na zlecenie przedsiębiorstwa projektowo-budowlanego wykonuje usługi projektowe. Przedsiębiorca ma siedzibę na terenie innego powiatu ale zdarza się mu również przyjmować zlecenia od mieszkańców powiatu X. W praktyce zdarza się do, że wydziału budownictwa starostwa powiatowego X trafiają wnioski o wydanie pozwoleń na budowę z projektami opracowanymi przez dyrektora tego wydziału. W podanym przykładzie występuje oczywisty konflikt interesów.
W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego któregokolwiek z wymienionych wyżej zakazów pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie rozwiązać z pracownikiem, bez wypowiedzenia z winy pracownika, stosunek pracy lub odwołać go ze stanowiska.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy, ale jeżeli naruszenie ma charakter ciągły bieg terminu liczy się odrębnie dla każdego dnia, w którym utrzymuje się stan naruszenia prawa.
Przykład: Pracodawca powziął wiadomość o tym, że pracownik wykonuje na podstawie umowy cywilnoprawnej czynności pozostające w sprzeczności z jego obowiązkami służbowymi i jedynie upomniał pracownika. Po upomnieniu pracownik jednak nie zaniechał dodatkowej aktywności zawodowej i nadal ją wykonywał. Po dwóch miesiącach od upomnienia pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę.
Powyższe potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego.
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 lutego 2001 r. I PKN 236/2000 LexPolonica nr 2412210
"Istota postawionego powodowi zarzutu kwalifikowanego jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych polegała na podjęciu działalności konkurencyjnej względem pracodawcy. Nie tyle ważne było więc samo utworzenie konkurencyjnej spółki, co rozpoczęcie i prowadzenie przez nią takiej działalności. Zachowanie powoda miało więc charakter trwały, określany jako tzw. czyn ciągły. Utrwalone w takich przypadkach orzecznictwo przyjmuje, że termin z art. 52 § 2 KP rozpoczyna swój bieg od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie."
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 20 stycznia 2011 r. I PK 112/2010 LexPolonica nr 2537399
"W sytuacji, gdy zachowanie pracownika naruszające obowiązki pracownicze polega na zawinionym zaniechaniu, czyli jest zachowaniem biernym, mimo obowiązku czynienia, przy czym taki stan jest permanentny (ciągły, ustawiczny, trwający nieprzerwanie, stale i niezmiennie przez dłuższy czas), bieg miesięcznego terminu z art. 52 par. 2 k.p. należy liczyć odrębnie (osobno) w stosunku do każdego kolejnego dnia utrzymującego się stanu naruszenia."
Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
.