Oczekiwania wobec Burmistrza oraz nowej Rady Miejskiej na pierwsze 100 dni kadencji
Poniżej chciałbym przedstawić moje oczekiwania wobec Burmistrza Jańczuka oraz nowej Rady Miejskiej, która dziś oficjalnie zainaugurowała kadencję.
Chodzi o problemy, które w ostatnim czasie, latach nabrzmiały do stopnia, który nie jest akceptowalny przez mieszkańców gminy.
1. Asfalciarnia - chciałbym, żeby
w ciągu pierwszych 100 dni została rozpisana realna "mapa drogowa", na której końcu znajdzie się przeniesienie asfalciarni z terenu gminy Konstancin-Jeziorna. Minęło mnóstwo czasu, nic się nie działo przez ostatnie lata (minęło 7, 9 lat.........?). Każdy zwalał winę na drugiego na poziomie urzędów.
Dość tego.
Naturalnym inicjatorem i koordynatorem musi być nasz Burmistrz. To nasz teren, gmina i nasze miasto oraz zdrowie.
Jak również pójdzie za tym przykrym zdarzeniem profilaktyka, tzn. wyciągnięcie wniosków oraz sprawienie, że tego rodzaju uciążliwy przemysł już nigdy nie wróci, pojawi się na terenie naszej uzdrowiskowej gminy. Każdy pracownik, urzędnik od Pani sprzatącej UMiG po Burmistrza musi wiedzieć, że Konstancin-Jeziorna to gmina i miasto uzdrowiskowe a co za tym idzie tego rodzaju ciężki przemysł nie może mieć miejsca w granicach naszej gminy. Jak tylko na biurku urzędnika pojawia się dokument, który mówi o tego rodzaju działalności, urzędnik chce/ musi/ zechce powiadomić ścieżką służbową swojego przełożonego, że istnieje zagrożenie dla charakteru naszej gminy.
Pan Robert Bryzek napisał, że w końcu zmienił się skład/ klimat wokół nas - powiat, skład radnych itp. OBY. Ja w takim razie nie widzę, żadnych tłumaczeń dla niepodjęcia natychmiastowych, efektywnych działań w zakresie asfalciarni.
2. Plan zagospodarowania Mirkowa - w tym terenów dawnych zakładów papierniczych.
Chciałbym, żeby w ciągu pierwszych 100 dni zostały podjęte działania w zakresie planu zagospodarowania prowadzące do ochrony żywotnych interesów gminy uzdrowiskowej i zachowania unikalnego charakteru historycznego oraz architektonicznego Mirkowa dla kolejnych pokoleń.
Nie można pozwolić na bazy logistyczne, przeładunkowe bo to po pierwsze zdegraduje Mirków a po drugie sprowadzi do naszej gminy sznury TIRów.
Nie można pozwolić na "dziką" developerkę czyli powstanie "kameralnego" osiedla na 3000 osób.
Nie można pozwolić na niszczenie kolejnych zabudowan Mirkowa. Przykład Mirkowskiej 51 jest nad wyraz wymowny.
Co jest porządane?
- zachowanie unikalnego charakteru zabytkowych zabudowań
- nieuciążliwe usługi, biura, małe zakłady rzemieślnicze (miejsca pracy dla mieszkańców gminy)
- mała, niska zabudowa mieszkaniowa -> np: lofty
-
stworzenie parku kulturalnego na wzór
http://www.starakopalnia.pl/funkcja-turystyczna-i-edukacyjna/
3. Efektywne wprowadzenie i egzekwowanie do bólu całkowitego zakazu jazdy ciężkich pojazdów.
Jesteśmy
jedyną gminą uzdrowiskową na Mazowszu. Należy przekonać województwo, powiat do tego, że przez to muszą obowiązywać inne zasady niż dla klasycznej gminy w naszym województwie.
4. Ścieżki rowerowe przy drogach gminnych (przede wszystkim) oraz powiatowych i wojewódzkich.
Dość obietnic, dziadostwa, mamienia. Chciałbym, żeby w ciągu pierwszych 100 dni kadencji światło dzienne ujrzały konkrety dotyczące ścieżek rowerowych. Gdzie powstaną, kiedy, skąd środki. Co powstanie w 2015 roku, co powstanie w 2016 itp.
5. Wyjaśnienie opinii publicznej
czemu przetargu na budowę ratusza nie wygrała firma Dorbud dająca 10 letnią gwarancję (2x dłuższą niż firma, z którą podpisano umowę).
6. Reforma ZGK. Ta jednostka musi stać się efektywna pod względem jakości i ilości wykonanej pracy oraz środków, które są na nią przeznaczane.
Potrzebne jest szybkie przedstawienie reform w kolejnych latach prowadzących do zaprowadzenia reguł rynkowych oraz postawienia efektywności i jakości na pierwszym miejscu.
7. Mieszkania komunalne i socjalne. Absolutna przejrzystość procesu przyznawania lokali. Obecny system nie spełnia oczekiwań społeczeństwa, które utrzymuje ten system. Efektywna windykacja dłużników.
8. Reforma śmieciowa. całkowity brak kontroli firmy, która obsługuje gminę oraz brak kontroli mieszkańców pod względem deklaracji śmieciowych. Daleko idące zmiany w SIWZ. Można skonsultować je z organizacjami NGO (ochrona środowiska, ekologia, recycling). Można podejrzeć jak to jest robione w miastach siostrzanych - Niemcy, Holandia. Oczywiście biorąc pod uwagę różne prawodawstwo.
9. Nie ośmieszanie się z uchwałami anty reklamowymi. Wielki ekran LEDowy przy ul. Warszawskiej 14 16? Oświetla pół gminy.
Wypisałem moim zdaniem najpilniesze problemy, które nie cierpią zwłoki i były przemilczane, niewygodne. Chciałbym by przez najbliższe 100 dni zostały poruszone i zostały zaproponowane rozwiązania w horyzoncie czasowym biorącym pod uwagę skalę i ważność problemu.
Niech to będzie nowe otwarcie.
P.s. 1
Każdego kto dopisze swoje punkty proszę o chłodne fakty, brak zabarwienia emocjonalnego (wiem, czasem problem nabrzmiał już tak, że ciśnienie jest wysokie), nie robienia wycieczek osobistych oraz propozycje rozwiązań jeżeli je ma.
P.s. 2
Kwestia formalna -> Zadania, inwestycje gminne możemy podsumować lub przeorganizować w wątku, który już istnieje na forum. Tu piszemy o problemach, które trapią gminę i były niewygodne i spychane na dalszy plan.
Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-12-01 20:06 przez Mixiorek.