Konstancin-Jeziorna, 5 września 2012 roku
Tomasz Zymer
Radny Rady Miejskiej VI kadencji
ul. Mirkowska 35C, 05-520 Konstancin-Jeziorna
e-mail:
exams@orange.pl; tel. 0-504-080-170
Do Przewodniczącego Rady Miejskiej
Konstancina-Jeziorny
p. Andrzeja Cieślawskiego
Do wiadomości: 1) Burmistrza Gminy p. Kazimierza Jańczuka
2) Zastępcy Burmistrza p. Ryszarda Machałka
INTERPELACJA RADNEGO
Dotyczy: postępów prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego Klarysewa Gawrońca oraz północno-zachodniej części miasta.
Szanowny Panie Przewodniczący,
W zgodzie z art. 31 pkt 1, 2 i 4 Regulaminu Rady Miejskiej z dn. 13 września 2011 składam na Pana ręce interpelację w sprawie podstawowych założeń oraz terminów wykonania i wyłożenia planów miejscowych na terenie dzielnicy Klarysew, w formie zdefiniowanej w art. 31 pkt 3, wraz z wnioskiem o przekazanie Burmistrzowi Gminy w celu rzetelnego przedstawienia kluczowych informacji w tej sprawie przez właściwe organy Gminy, a także o skrótowe przedstawienie treści interpelacji na najbliższej sesji Rady w dniu 6 września.
OBECNY STAN FAKTYCZNY:
W dniu 13 października 2008 r. Rada Miejska podjęła uchwałę nr 266/V/20/2008 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Klarysew - Gawroniec. Plan ten obejmie także rejon ul. Saneczkowej i Sadowej, mimo, że jest on już objęty obecnie obowiązującym planem miejscowym.
W dn. 23 marca 2012 Rada Miejska jednogłośnie podjęła decyzję o przystąpieniu do zmiany planu Klarysewa Zach.-Podskarpia (nazwanego obecnie planem północno-zachodniej części miasta) w nowej procedurze zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednocześnie uchylono uchwałę o procedowaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gruntów terenu Klarysewa Zachodniego, Podskarpia oraz Skolimowa ?C? - II etap w starej procedurze zgodnej z ustawą z 1994 roku.
Na prośby kilkunastu mieszkańców Klarysewa, po spotkaniu na moim dyżurze radnego w dn. 24 kwietnia 2012, zwróciłem się do p. burmistrza Kazimierza Jańczuka na sesji Rady Miejskiej o wyznaczenie terminu, w którym mógłby on uczestniczyć w spotkaniu mieszkańców Klarysewa i odpowiedzieć na ich pytania, przede wszystkim te związane z planami miejscowymi. Prośbę tę ponowiłem na kolejnej sesji Rady. Burmistrz ostatecznie wyznaczył termin spotkania na 28 czerwca 2012 r., obiecując także, że w związku z zapotrzebowaniem mieszkańców dotyczącym informacji o aktualnie przygotowywanych planach miejscowych w spotkaniu weźmie udział pracownik Wydziału Planowania Przestrzennego UMiG.
W rozmowie telefonicznej z kierowniczką tego wydziału, panią Ewą Klimkowską-Sul, uzyskałem w kwietniu 2012 następujące informacje dotyczące prawdopodobnego terminarza prac nad wyżej wymienionymi planami:
KLARYSEW GAWRONIEC:
IV-V 2012 uzgodnienia planu z instytucjami
ok. VI-VIII 2012 wyłożenie planu
IX 2012 omówienie uwag do planu na posiedzeniach Komisji Ładu; burmistrz rozpatruje uwagi do planu
jesień 2012 - Rada Miejska rozpatruje uwagi do planu. Jeśli uwagi zostaną odrzucone, będzie można uchwalić plan na jesieni.
PÓŁNOCNO-ZACHODNIA CZĘŚĆ MIASTA:
V-VI 2012 mieszkańcy składają wnioski do planu
do wakacji 2012 rozstrzygnięcie przetargu na projekt planu
Z powyższej informacji sprawdził się tylko jeden punkt ? przetarg na wykonanie mpzp płn.-zach. części miasta został rozstrzygnięty 22 sierpnia 2012 r.
W dniu 28 czerwca br odbyło się spotkanie mieszkańców Klarysewa poświęcone problemom lokalnym, na które przyszło około 80 mieszkańców, powiadomionych przeze mnie za pośrednictwem informacji wrzucanych do skrzynek pocztowych. UMiG nie powiadomił o tym spotkaniu na swojej stronie internetowej ani na tablicach ogłoszeń mimo, że odbywało się oficjalnie w sali posiedzeń Rady Miejskiej z publicznie potwierdzonym udziałem burmistrza i pracownika UMiG. W spotkaniu wzięli udział poza mieszkańcami: pan burmistrz Kazimierz Jańczuk, zastępca burmistrza p. Ryszard Machałek, przewodniczący Rady Miejskiej p. Andrzej Cieślawski, p. Elżbieta Bartoszewska z Wydziału Planowania Przestrzennego oraz p. radny Ryszard Bajkowski i ja.
W pierwszej części spotkania p. Elżbieta Bartoszewska zrelacjonowała historię i stan obecny prac nad planami miejscowymi Klarysewa Gawrońca oraz Północno-Zachodniej Części Miasta (dawniej plan Klarysewa Zachodniego - Podskarpia - Skolimowa "C"), a następnie mieszkańcy zadawali pytania odnośnie tych planów. Tu niestety spotkało ich ogromne rozczarowanie, gdyż dowiedzieli się tylko, że po planowanym spotkaniu z projektantami planu Klarysewa Gawrońca i rozmowach z nimi dotyczących kształtu projektu ? w terminie nieokreślonym - burmistrz i urzędnicy podejmą decyzję, czy projekt jest już gotowy do skierowania do uzgodnień. Z ostrożności burmistrza w kwestii terminów można było wywnioskować (choć nie zostało to otwarcie powiedziane) że nie jest pewny finału rozmów z projektantami. W sprawie drugiego planu - tego, do którego sporządzania w nowej procedurze przystąpiliśmy na sesji marcowej - mieszkańcy usłyszeli, że trwają przygotowania do wyłonienia projektanta w przetargu oraz prace nad SIWZ. Mieszkańcy domagali się informacji, jakie były powody objęcia zmianą mpzp (przy okazji sporządzania planu miejscowego Gawrońca) terenów wzdłuż ulic Saneczkowej i Sadowej, które już plan miejscowy posiadają. W odpowiedzi usłyszeli tylko krótką wzmiankę p. Bartoszewskiej o zastrzeżeniach niektórych mieszkańców dotyczących zapisów obowiązującego planu (np. takich punktach, które uniemożliwiają rozbudowę lub przebudowę istniejących domów) - jednak odpowiedź ta nie usatysfakcjonowała uczestników spotkania. Ci mieszkańcy, których interesował głównie temat planów miejscowych głośno wyrazili pogląd, że skoro tak niewiele można usłyszeć o obu planach i ich zapisach, to spotkanie było dla nich niepotrzebną stratą czasu.
WNIOSKI I ZAPYTANIA:
Z próśb mieszkańców jasno wynikało, co też komunikowałem panu burmistrzowi, że plany miejscowe będą jednym z jego głównych tematów spotkania w dniu 28 czerwca. Miałem zatem prawo sądzić, że zarówno burmistrz, jak i Wydział Planowania Przestrzennego będą potrafili przedstawić podstawowe założenia gminy dotyczące kierunków prac nad oboma planami oraz konkretnych powodów zmian obowiązującego planu miejscowego na terenie Gawrońca. Sytuacja, w której odpowiednio po 4 oraz 13 latach trwania prac nad planami zagospodarowania mieszkańcy nadal nie mogą usłyszeć żadnych konkretów, jest dla mnie całkowicie nie do przyjęcia.
Proszę zatem o jasne, konkretne i jednoznaczne odpowiedzi na następujące pytania:
1) Jakie były i są podstawowe założenia UMiG i Wydziału Planowania Przestrzennego do mpzp Klarysewa-Gawrońca dotyczące w szczególności: rozwiązań komunikacyjnych, powierzchni biologicznie czynnych i wskaźników intensywności zabudowy na działkach budowlanych, powierzchni działek budowlanych, wysokości budynków, liczby kondygnacji oraz terenów przeznaczonych pod usługi i handel?
2) Jeśli UMiG nie posiadał żadnych założeń i oczekiwań wobec tego planu, to dlaczego burmistrz wyraźnie sugerował radnym na sesji czerwcowej, że nie jest pewien, czy wykonane projekty spełnią oczekiwania gminy?
3) Jakie były konkretne i szczegółowe powody objęcia mpzp Klarysewa-Gawrońca terenów już posiadających obowiązujący plan miejscowy?
4) Kiedy konkretnie nastąpi przyjęcie gotowego projektu mpzp Klarysewa-Gawrońca przez burmistrza i UMiG oraz jego przekazanie do uzgodnień?
5) Dlaczego projekt tego planu nie został jeszcze ukończony i przyjęty, skoro od podjęcia uchwały o przystąpieniu do jego sporządzania minęły niemal 4 lata?
6) Czy w przygotowywanym projekcie mpzp Klarysewa-Gawrońca znalazł się wydzielony pas na doprowadzenie ul. Chylickiej-Bis do ul. Warszawskiej w rejonie siedziby PSE, a jeśli nie, to w jaki sposób UMiG zamierza rozwiązać problem ruchu wlewającego się z tej projektowanej zachodniej obwodnicy miasta Konstancin-Jeziorna w ul. Prawdziwka i Borową?
7) Czy w przygotowywanym projekcie mpzp Klarysewa-Gawrońca uwzględniono przebieg tzw. Trasy Mostowej alternatywny dla obecnie zapisanego w części planów miejscowych przebiegu przez centrum miasta, m.in. taki, który wyprowadza tę trasę przez teren m.st. Warszawy w rejon cmentarza w Powsinie?
8) Czy podstawowe założenia UMiG i Wydziału Planowania Przestrzennego do mpzp płn.-zach. części miasta zmienią się w stosunku do tych, które były zawarte w uzgodnionym już i wykładanym projekcie mpzp Klarysewa Zachodniego, Podskarpia oraz Skolimowa ?C? - II etap, a jeśli tak, to czym spowodowane są te zmiany założeń i jak są motywowane?
9) Na jakiej podstawie UMiG wpisał do SIWZ przy przetargu na projekt mpzp płn.-zach. części miasta termin ukończenia projektu ? rok 2013, skoro zdaniem samych pracowników Wydziału Planowania Przestrzennego wykonanie planu tak ogromnego terenu w takim terminie jest nierealne? Czy wiąże się to z chęcią wykorzystania założeń i rozwiązań pochodzących z już istniejącego projektu mpzp Klarysewa Zachodniego, Podskarpia oraz Skolimowa ?C? - II etap?
10) Jakie są fundamentalne ogólne zasady, którymi kieruje się UMiG przy decydowaniu o kolejności uchwalania mpzp oraz terminach wykonania ich projektów?
Proszę o odpowiedź na moją interpelację w formie pisemnej, na każde pytanie z osobna, przy czym wystarczające będzie przesłanie odpowiedzi pocztą elektroniczną na adres
exams@orange.pl, ponieważ przekazanie odpowiedzi listem poleconym za poręczeniem odbioru opóźnia ją o co najmniej tydzień. Proszę także o sformułowanie odpowiedzi w taki sposób, by jasno przedstawiały one mieszkańcom Klarysewa, którym przekażę w całości odpowiedź na moją interpelację, założenia obu planów i terminarz prac prowadzących do ich uchwalenia, zgodnie z zasadą transparencji działań samorządu terytorialnego oraz ze zwykłym poczuciem przyzwoitości wobec wyborców.
Zgodnie z art. 33 Regulaminu Rady Miejskiej, proszę pana Przewodniczącego o udzielenie mi głosu podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 6 września br. w celu krótkiego przedstawienia wniosków zawartych w interpelacji.
Z poważaniem,
Tomasz Zymer