Czy warto zrobić analizę kolorystyczną?

Poradnik Stylistki 🙂 Ewaradzi.pl wyjaśnia : Czy warto zrobić analizę kolorystyczną? Zdarzyło Ci się kupić ubranie w kolorze, który przestał Ci później odpowiadać? Czy zauważyłaś< łeś>, że w jednym kolorze jest Ci ładniej a w innym mniej? W Mojej pracy kolorystki i stylistki, stale przekonuję się, że Analiza Kolorystyczna w Polsce, jest jeszcze bardzo mało doceniana, a przecież, jest to praktyczne i przydatne działanie, w wyniku którego dowiedzieć się można jakie barwy i ich odcienie najbardziej pasują do naszego typu urody. Powstanie Analizy Kolorystycznej jako dziedziny badawczej i określenie grup kolorów zgodnie z występującymi w naturze porami roku zawdzięczamy Johannesowi Ittenowi. Był to, szwajcarski ekspresjonista malarz , projektant, pedagog, pisarz. Zwrócił uwagę ludzi na 4 podstawowe typy kolorystyczne – wiosnę, lato, jesień i zimę. Rozróżniamy wśród nich typy ciepłe (wiosna i jesień), które zawierają dużo koloru żółtego i zimne (lato i zima), z przewagą odcieni niebieskich. Odcienie zimowe są jaskrawe i lodowate, a letnie – delikatne, pastelowe. Wiosenne tonacje są dość jaskrawe, intensywne, z przewagą kolorów jasnych, a jesienne – ciemne, złamane brązem i złotem. To naturalna tonacja skóry, barwa oczu, ust, włosów, znamion i cery decyduje o tym, jakim jesteśmy typem kolorystycznym. Można spróbować samemu określić swój typ kolorystyczny i stając przed lustrem, w naturalnym świetle poobserwować swoją karnację, naturalny kolor włosów, kolor oczu, warg itd. Ja polecam specjalistę wizażystę lub stylistę, bo profesjonalna analiza kolorystyczna wykonywana przez nich w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich, uchroni przed błędami . Kolory odpowiednio dobrane, poprawiają koloryt skóry, nadając jej zdrowy wygląd. Bluzka czy koszula we właściwym kolorze potrafi zniwelować sińce pod oczami czy widoczne naczynka krwionośne. Temperatura koloru odpowiednio dobrana do nas, ukryje znacznie zmarszczki i inne niedoskonałości naszej twarzy. Odpowiednio dobrany kolor sprawi że nawet bez makijażu będziemy prezentować się pięknie ” Jak Cię widzą, tak Cie piszą ” – osobiście nazywam to, prywatnym działaniem marketingowym, by osiągnąć satysfakcję z własnego wyglądu. Spotkanie z kolorystką kosztuje średnio do 300 zł w podstawowym module. W pierwszym momencie może to nas odstraszyć, ale należy pamiętać, że to jednorazowy wydatek na całe życie, a wiedza, do jakiej grupy kolorystycznej należymy, może ochronić nas przed źle wydanymi pieniędzmi na zakup nieodpowiednich ubrań i kosmetyków.

PANI WIOSNA – złota dziewczyna

To twój typ, jeśli masz włosy blond o złocistych refleksach. Najbardziej charakterystyczną cechą jest twoja cera, delikatna o lekko złotawym połysku, brzoskwiniowa. Masz skłonność do piegów, a policzki są lekko różowe i często zdarza się im rumienić. Pani Wiosna musi unikać zbyt ciemnych odcieni. Kolory powinny być ciepłe, ale równocześnie jasne i żywe, jednocześnie niezwykle miękkie i delikatne, z domieszką żółtego lub złotego. Nigdy nie wybieraj barw przygaszonych i bladych. Powinnaś być zawsze świeża i energiczna. W doborze ubrań kieruj się jednobarwnymi materiałami, urozmaiconymi subtelnymi wzorami i motywami kwiatowymi.

Twój makijaż

PODKŁAD: jasnobeżowy, brzoskwiniowy, ciepły złocistobrązowy
RÓŻ: rdzawy
CIENIE: oliwka, zieleń mchu, khaki, czekoladowy, groszkowy, rdzawy, brązowy
POMADKA: beżowo brązowa, ruda, ceglasta, łososiowo czerwona, pomarańczowa

PANI LATO – świeża i naturalna

To twój typ, jeśli masz lekko niebieskawy odcień karnacji. Jasny i delikatny lub różowy, ponieważ skóra jest dobrze ukrwiona. Twoje włosy są koloru platynowy blond lub brązowe, a oczy brązowe lub niebieskie, zazwyczaj “miękkie” i zamglone. Panie typu Lato mogą mieć piegi o ubarwieniu nieco szarobrązowym ( innym niż u wiosen i jesieni ). Bardzo charakterystyczny jest u tych Pań popielaty odcień włosów. Odpowiednie dla tego typu urody są wszystkie przyprószone, pastelowe odcienie. Rozmyte, przydymione, mleczne, delikatne. Kolory, które dominują w palecie Lata to jasne, pastelowe barwy mięty, brudne odcienie różu, błękity, szarości, złamane odcienie bieli. Materiały lekkie i zwiewne.

Twój makijaż

PODKŁAD: porcelanowy, jasny RÓŻ: łososiowy, różowy CIENIE: szampan, gołębi, odcień fiołków, zieleń mięty, złocistobrązowy
POMADKA: czerwień makowa, pomarańczowo czerwona, koralowa, łososiowa

PANI JESIEŃ – ciepła i miedziana

Jeśli masz kolor włosów rudych to na pewno twój typ, ale zaliczają się do niego również panie o włosach ciemnych i blond, wszystkie jednak są ciepłe. Wyróżnikiem jest cera – złocista, oliwkowa. Dotyczy to wszystkich jesiennych Pań, bez względu na to jak jasny lub jak ciemny jest odcień ich skóry; kość słoniowa czy brzoskwiniowa, w kolorze beżowym czy lekko brązowa. Większość ma piegi. Ich oczy mają barwę topazu lub złotego brązu. Niektóre bywają intensywnie brązowe. Bywają także Panie zielonookie o kocim spojrzeniu. Paleta barw Pań jesiennych to ciepłe kolory ziemi. Barwy pełne blasku niczym jesienna przyroda. W palecie dominują zielenie, brązy i beże. Idealne materiały ubrań to sztruks, angora, brokat, atłas, sukno, len, wełna, czy mohair. Dodatki powinny być ciepłe np. bursztyn, drewno, złoto, miedź, czy brąz. Jesień powinna z pewnością unikać plastyku oraz srebra.

Twój makijaż

PODKŁAD: odcienie brązu, różowo brązowy
RÓŻ: chłodny jaskrawy, jasny róż
CIENIE: chłodny fiolet, gołębi, jasny granat, chłodny niebieski, turkus
POMADKA: lila, chłodny jaskrawy, róż, wiśnia, malina, purpura

PANI ZIMA – wyrazista i kontrastowa

Ten typ urody jest chłodny i niedostępny, ale promieniuje równocześnie namiętnością i wdziękiem. Przyczyna tego tkwi w naturalnym kolorycie pani Zimy. Charakterystyczna jest jej cera, zawsze o niebieskawym odcieniu, jasna -porcelanowa lub ciemna oliwkowa. Włosy są prawie zawsze ciemne, o odcieniu popielatym lub granatowym odcieniu. Oczy błyszczą intensywnym blaskiem, co powoduje kontrast między bielą gałki ocznej a tęczówką. A ta może mieć kolor ciemnobrązowy, zielony lub ciemnoniebieski. Usta mają odcień różowy lub bordowy. Pani Zima najpiękniej wygląda w barwach zdecydowanych, czystych, zimnych. Odpowiadają jej połączenia szarości ze srebrem, czernią, czy granatem, a także wszelkie odcienie stalowe, srebrne, czysta biel i czerń. Jej elegancja zostanie podkreślona w jednobarwnych, kontrastowo zestawionych strojach np.: cytrynowa żółć z głęboką czernią. Do tego rzucające się w oczy dodatki: odblaskowe, lakierowane czy też plastikowe.

Twój makijaż

PODKŁAD: różowobeżowy, różowobrazowy, jasnoróżowy
RÓŻ: różowobrązowy,delikatny różowy
CIENIE: chłodne pastele tj.różowobrązowy, czarobrązowy, niebieski, fiolet, zieleń morza
POMADKA: burgund,wiśnia,malina, delikatny róż, różowobrązowa.

Istnieje też wiele typów pośrednich: wiosna – ciepła, jasna, kontrastowa; lato – zimne, jasne, zgaszone; jesień – ciepła, ciemna, zgaszona; zima – zimna, ciemna, kontrastowa. Może je jednak określić tylko profesjonalna analiza kolorystyczna wykonana za pomocą kolorystycznych chust

Jak również przy zastosowaniu folii dwustronnej złoto- srebrnej, która ułatwia określenie temperatury karnacji i zaklasyfikowanie jej do typu chłodnego lub ciepłego. Stosuje się także ramy kolorystyczne

Jak i ramy ułatwiające określić temperaturę pigmentacji cery.

Czy wiecie, że konsultacje wizerunku (image consulting) zapoczątkowane zostały na świecie już ponad 30 lat temu przez firmy zachodnie (np. Color Me Beautiful) . Więc nie jest to jakaś nowość i można już zaufać doświadczeniu wypracowanemu w tej dziedzinie. Ja swoja wiedzę w tym zakresie wykorzystuję w udoskonalaniu i uświadamianiu piękna innym. Ta praca to moja pasja.

www.ewaradzi.pl