Wydaje się, że nie wiele błędów można popełnić ubierając Pana Młodego. Panuje opinia, że żadna to sztuka kupić garnitur i to najlepiej troszkę większy, z zapasem na kilka lat. Później pozostaje dopasować białą koszulę, gdzie nie trzeba się martwić jakimś dobieraniem kolorów. Do tego odpowiednio ? modne ?buty ?? jakiś krawat i facet jest gotowy ? na galowo?.
Ewaradzi?
Zapewniam, że mężczyzna , jest bardziej wymagającym ?polem do popisu?. Szlif wizerunku Pana Młodego, ma za zadanie uchronić go przed tandetą! Mężczyzna, zwłaszcza tego dnia , powinien być wzorem elegancji , dopracowanym w najmniejszych szczegółach.
Swoją poradę, zacznę więc, od zwrócenia uwagi na zbyt dużą ilości opalenizny, wypracowaną w solarium, tuż przed ślubem . Uwaga! Ciemna , opalona twarz dodaje powagi , wręcz postarza! Źle wygląda również na fotografii. Powinniśmy zadbać więc o to, by twarz Pana Młodego, była promienna i świeża. Kolor garnituru wybieramy najlepiej grafitowy lub szaro- czarny. Czerń głęboka , nie jest przewidziana na tę okazję. Jasne i beżowe barwy też są nieodpowiednie, no chyba, że ślub będzie w wakacyjnym klimacie. Na ceremonię zaślubin nie powinien być zastosowany połyskujący materiał, który doskonale sprawdza się na sylwestrowym czy karnawałowym balu. Krój garnituru, polecałabym wybrać klasyczny. W połączeniu ze śnieżno białą koszulą , strojny krawat podkreśli wieczorową elegancję. Ozdobna, wkładana do kieszonki garnituru chusteczka zwana poszewką , nie powinna być w tym samym kolorze co krawat. Jeśli nastąpi niepewność w dopasowaniu kolorystycznym , najbezpieczniejszą barwą tej chusteczki będzie biel. Zamiast krawata pojawić się może pomysł na muchę czy plastron lub fular, ale jeśli nie jesteśmy pewni co z czym i do czego ,najbezpieczniejszym wyjściem jest jednak dobrej jakości krawat. Kamizelka do garnituru lub fraka , nie powinna być zakładana do surduta. Kolorystycznie trzeba ją dopasować o ton jaśniejszą od garnituru, latem z jedwabiu , zimą z welurowym pokryciem. Nie trzeba jej dopasowywać z tej samej tkaniny co suknia Panny Młodej! . Frak czy smoking należy kupić tylko do odpowiednio dobranej tematycznie sukni ślubnej. Rękawiczki, cylinder i laseczka, to dodatki jedynie do fraka.
Wracając do garnituru, u eleganckiego Pana Młodego , mankiet koszuli powinien wystawać z pod rękawa marynarki, na ok. jeden centymetr .
– A czy latem, w upały, można założyć do garnituru ślubnego , koszulę z krótkim rękawem?
– Nie, nie można. Strój powinien podkreślać dostojność ceremonii, a krótki rękaw w tym wypadku, jest jak arogancja.
W całym tym zawirowaniu zasad , najważniejsze jednak jest to, aby garnitur był dopasowany pod względem rozmiaru . Nie wolno go kupować na tzw. ? wyrost?!
Buty Pana Młodego do dziś są często spotykane w niemodnym od lat fasonie ?w szpic? lub w ?kwadrat?! Zaznaczam, że mokasyny, kowbojki itp. też nie są odpowiednie do ślubnego wizerunku. Wybieramy więc buty sznurowane, lekko zaokrąglone i wygodne. Najbezpieczniej aby były w czarnym kolorze. Jasne , tylko do jasnego garnituru. Lakierki dobieramy tylko do smokingu. Pasek do spodni musi być absolutnie skórzany i wąski , w kolorze butów, z niewielką klamrą. Do smokingu należy specjalnie uszyć szeroki pas z jedwabiu.
Skarpety powinny być wysokie, bo nie wolno by wystawała goła łydka podczas pozycji siedzącej. Kolor skarpet ma być dobrany do koloru spodni . Na szczęście białym skarpetom nadal mówimy ?nie?.
Strój Pana Młodego, nie ma być dobierany do gustu np. mamy, teściowej czy Panny Młodej. Ma być dopasowany według obowiązujących przepisów . Nawet kwiat w butonierce , tak często zgodnie akcentowany ze ślubną wiązanką jest w dzisiejszych czasach małomiasteczkowy.
Pan Młody jest tzw. ? ramą? dla Panny Młodej? i w ten tak wyjątkowy dzień jest również bardzo wnikliwie obserwowany . Gdyby była potrzebna pomoc, zapraszam do współpracy.
Ewa Radziewicz.