?Zeszyty Historyczne? – cóż to takiego? Kolejny krok na drodze do wspólnego poznawania historii tych terenów, z których większość nie doczekała się dotąd opisania. Gdy kartkujemy książki o historii Karczewa, Piaseczna, Góry Kalwarii, Powsina i Wilanowa, mamy wrażenie, że historia terenów tej gminy wpadła w jakąś czarną dziurę. A przecież nim powstało Piaseczno czy Karczew istniała już Jeziorna, Obory, Skolimów… a parafia w Cieciszewie jest jedną z najstarszych w tej części Mazowsza.
Dlaczego nic o tym nie wiemy? Bo okazyjne pisanie o historii Konstancina i jego rodów niewiele zmienia w tej materii. Tak naprawdę nawet historia letniska Konstancin nie została porządnie zbadana i narosło wokół niej wiele mitów. Alfred Tennyson napisał kiedyś, że przyszłość jest nieokrytym krajem. Podobnie jest z przeszłością okolic Konstancina.
Stworzyliśmy więc czasopismo, w którym jest miejsce dla artykułów o historii i dla wspomnień, a także dla rzeczy które mogą wnieść wszyscy. Do współpracy zapraszamy każdego. Jeśli chcecie coś napisać, opowiedzieć, macie jakieś pamiątki, fotografie rodzinne o których nic nie wiecie… To dobra okazja aby je upublicznić, może wspólnie uda się coś o nich dowiedzieć. Tak samo ważne jak dawne dokumenty są historie z ostatnich dekad, a każdy kto tu dorastał może wiele opowiedzieć o okolicach Konstancina jego dzieciństwa. Utrwalmy to i opowiedzmy innym.
Można się z nami skontaktować pod adresem zeszyty [at] konstancin.com.
W pierwszym numerze poczytać można o ciekawostkach architektury Konstancina i Skolimowa, zawiłej historii młynów na Jeziorce, literatach z Obór. Wspominamy także basen w Mirkowie, relacjonujemy bieżące wydarzenia i prezentujemy ciekawą postać. A na deser – wspaniały fotoreportaż z Turowic.