VII FESTIWAL FILMOWY MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ

VII FESTIWAL FILMOWY MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ

W programie VII Festiwalu Filmowego Maklaka i jego przyjaciół znajdziemy kultowe produkcje z udziałem Zdzisława Maklakiewicza, retrospektywę Stanisława Barei, najnowsze tytuły Studia Munka i konkursowe filmy młodych twórców. Spotkania z udziałem Krystyny Podleskiej, Daniela Olbrychskiego, Bohdana Łazuki, Ewy Ziętek, Piotra Pręgowskiego, monodram „Mój boski rozwód” w wykonaniu Krystyny Podleskiej oraz Galę Festiwalową z koncertem Henryk Miśkiewicz Kwartet „Ścieżkami muzyki filmowej”. Humor, dystans, ironia, sarkazm w najlepszym, filmowym wydaniu. To wszystko od 2 do 6 października 2024 w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 w Konstancinie-Jeziornie.

Festiwal jest poświęcony Maklakowi – Zdzisławowi Maklakiewiczowi oraz jego przyjaciołom: wybitnym aktorom, reżyserom, ikonom polskiego filmu i sceny oraz wszystkim twórcom kina, których łączy charakterystyczne, ironiczne poczucie humoru i dystans do świata. Festiwal przyciąga do Konstancina-Jeziorny zarówno młodych twórców, jak i gwiazdy polskiego kina.

Goście i filmy

Do grona przyjaciół Maklaka z pewnością zalicza się Stanisław Bareja, któremu będzie dedykowana tegoroczna edycja Festiwalu. Z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy urodzin jednego z najpopularniejszych filmowców PRL-u, wnikliwego obserwatora, komentatora i prześmiewcy „peerelowskiej” rzeczywistości podczas festiwalu przypomnimy 4 kultowe filmy reżysera: „Nie ma róży bez ognia”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Miś” oraz „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, w którym wystąpił Zdzisław Maklakiewicz.

Wśród gości festiwalu nie zabraknie gwiazd polskiego kina. Po projekcji filmu „Małżeństwo z rozsądku” zapraszamy na spotkanie z wybitnymi aktorami Danielem Olbrychskim, Bogdanem Łazuką, Ewą Ziętek i Krystyną Podleską, czyli niezapomnianą Aleksandrą Kozeł, kochanką Ryszarda Ochódzkiego z komedii Stanisława Barei. Gratką dla fanów Krystyny Podleskiej będzie również monodram „Mój boski rozwód” w wykonaniu aktorki, który zostanie wystawiony w Hugonowce w sobotę, 5 października. Nie zabraknie spotkań z innymi aktorami z obsady filmów Barei oraz z młodymi twórcami krótkometrażowych filmów. Niezwykle interesująco zapowiadają się pokazy najnowszych produkcji Studia Munka. Podczas Festiwalu publiczność zobaczy siedem tytułów: „We have one heart”, reż. Katarzyna Warzecha”, „Kot”, reż. Zofia Strzelecka, „Baraż”, reż. Tomasz Gąssowski, „Stancja”, reż. Adrian Apanel, „Polish Dream”, reż. Małgorzata Suwała, „Radość życia”, reż. Szymon Waćkowski, „Koniki na biegunach”, reż. Marcin Lesisz. Nie zabraknie również spotkania z reżyserami i twórcami prezentowanych filmów ze Studia Munka, które poprowadzi Marcin Janos-Krawczyk.

Młodzi twórcy w duchu Maklaka

Ważnym elementem Festiwalu jest konkurs filmowy zarówno dla pasjonatów filmu, studentów i absolwentów szkół artystycznych, jak i dla młodych, aktywnych amatorów oraz twórców niezależnych. Jego celem jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym w sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona Festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. W tym roku o nagrody rywalizuje ponad 90 niezwykle różnorodnych produkcji. Finałowe 12 filmów z największą dozą „ducha Maklaka”, wybrane przez jury, będzie można obejrzeć 5 i 6 października w KDK Hugonówka. Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Festiwalowej 6 października o godz. 19.30, którą uświetni koncert Henryk Miśkiewicz Kwartet „Ścieżkami muzyki filmowej”.

Ścieżkami muzyki filmowej

Koncert składa się z autorskich aranżacji tematów kultowych polskich filmów. Lider wybrał te, które w większości osobiście nagrywał. Jest to podróż sentymentalna w nowej, jazzowej odsłonie. Przy okazji artysta składa hołd kompozytorom wnoszącym swój znaczący wkład do polskiej kinematografii. Dzięki temu, że saksofonista, Henryk Miśkiewicz poznał osobiście kompozytorów, tajniki ich twórczej pracy, a w filmach stał się ich uzupełnieniem i „muzą”, możemy usłyszeć wiele anegdot związanych z tą pracą. Nikt inny tak jak on nie potrafi zagrać słynnego solo saksofonowego, rozpoczynającego film „07 Zgłoś się”, z muzyką Włodzimierza Korcza, czy stworzyć niepowtarzalny klimat do filmów z muzyką Michała Lorenca, w „Różyczce” i jego pierwszym filmie „Psy”, oraz w drugiej serii „Czterdziestolatka” Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

Finaliści konkursu, oprócz nagród zyskują także uznanie poza przestrzenią Festiwalu, a niektórzy podejmują współpracę z tak ważnymi instytucjami jak np. Studio Munka, które jest partnerem wydarzenia.

Bilety na monodram „Mój boski rozwód” w wykonaniu Krystyny Podleskiej oraz koncert Henryk Miśkiewicz Kwartet „Ścieżkami muzyki filmowej” i Galę Festiwalową do nabycia na festiwalmaklaka.pl, hugonowka.pl oraz biletyna.pl, a także w kasie KDK Hugonówka (ul. Mostowa 15, Konstancin-Jeziorna). Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Szczegóły na:
festiwalmaklaka.pl
hugonowka.pl
FB /festiwalmaklaka
FB/Konstanciński Dom Kultury
Insta/ Konstanciński Dom Kultury

Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka oraz Gmina Konstancin-Jeziorna.

Organizator wydarzenia: Konstanciński Dom Kultury

PROGRAM FESTIWALU

02.10.2024__ŚRODA

19.00 Stanisław Bareja i jego rodzina na planie filmowym

Spotkanie z autorem Damianem Czerniewiczem – prowadzenie Stanisław Pieniak  (sala multimedialna)

Kino Festiwalowe godz. 20.30

FILMY STUDIA MUNKA

We have one heart, reż. Katarzyna Warzecha (11’)

Kot, reż. Zofia Strzelecka (6’)

Baraż, reż. Tomasz Gąssowski (30’)

03.10.2024__CZWARTEK

Kino Festiwalowe godz. 19.00

FILMY STUDIA MUNKA

Stancja, reż. Adrian Apanel (30’)

Polish Dream, reż. Małgorzata Suwała (29’)

RETROSPEKTYWA BAREI – Nie ma róży bez ognia, reż. Stanisław Bareja (91’)


04.10.2024__PIĄTEK

Kino Festiwalowe godz. 19.00

FILMY STUDIA MUNKA

Radość życia, reż. Szymon Waćkowski (30’)

Koniki na biegunach, reż. Marcin Lesisz (30’)

RETROSPEKTYWA BAREI

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz, reż. Stanisław Bareja (90’)

Wszystkie role Stanisława Barei, reż. Mariusz Cieślik (51’)


05.10.2024__SOBOTA

10.00  PRZEGLĄD FILMÓW KONKURSOWYCH

13.45  FILMY STUDIA MUNKA

16.45  Spotkanie z reżyserami, twórcami Studia Munka – prowadzenie Marcin Janos-Krawczyk

20.00 Mój boski rozwód – monodram w wykonaniu Krystyny Podleskiej

21.30  Miś, reż. Stanisław Bareja (112’)


06.10.2024__NIEDZIELA

10.00  PRZEGLĄD FILMÓW KONKURSOWYCH

13.45  Małżeństwo z rozsądku, reż. Stanisław Bareja (99’)

16.00  Spotkanie z aktorami z filmów Stanisława Barei z udziałem Daniela Olbrychskiego, Ewy Ziętek, Bohdana Łazuki, Krystyny Podleskiej, Piotra Pręgowskiego

19.30 Henryk Miśkiewicz Kwartet – koncert Ścieżkami muzyki filmowej

Koncert poprzedzi Gala Festiwalowa, wręczenie nagród