Petardy i fajerwerki – pamiętajmy o bezpieczeństwie (komunikat prasowy, 18 grudnia 2009 r.)
Jakie jest zagrożenie związane z materiałami pirotechnicznymi i jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami radzili policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu podczas specjalnego, przedświątecznego pokazu pirotechnicznego zorganizowanego w związku z apelem Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego.
Są tragedie których można uniknąć. Święta i Nowy Rok to czas składania życzeń i planowania tego, co będziemy robić w przyszłości. Jest to również czas zabawy ? także z użyciem materiałów pirotechnicznych. Tymczasem one zabawką nie są, a brak rozwagi przy ich użyciu może skończyć się tragicznie. Apeluję o ową rozwagę i stosowanie zasad bezpieczeństwa ? powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Jak wynika ze statystyk, nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami jest przyczyną wielu wypadków. Najczęstsze konsekwencje takiego zachowania to: oparzenia skóry, uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo, a nawet śmierć. Żeby temu zapobiec czasem wystarczy uważnie przeczytać instrukcję obsługi, uważać na dzieci, zachować trzeźwość, nie używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, balkonach i tarasach oraz nie trzymać odpalonych petard w dłoniach.
Przede wszystkim należy zachować szczególną uwagę podczas:
zakupów środków pirotechnicznych
– sprzedaż jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim, legitymującym się dowodem osobistym,
– na opakowaniach powinna znajdować się instrukcja obsługi w języku polskim,
– petardy i fajerwerki należy kupować tylko z legalnych źródeł, w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenie,
2. używania środków pirotechnicznych
– należy przeczytać instrukcję znajdująca się na opakowaniu ,
– nie używać fajerwerków w dużej grupie osób i w miejscach publicznych,
– nie trzymać odpalonych petard w dłoniach,
– nie używać pod wpływem alkoholu,
– nie pozwolić dzieciom bez opieki używać materiałów pirotechnicznych,
– nie odpalać w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy tarasach,
– nie używać niewybuchów,
– przechowywać w miejscach suchych, oddalonych od źródeł ciepła i niedostępnych dla dzieci pomieszczeniach.
W Polsce za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia grozi kara grzywny, ograniczenia, bądź pozbawienia wolności do lat dwóch (ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałami wybuchowymi).
Ponadto niezachowanie środków ostrożności i stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywną, naganą i przepadkiem środków pirotechnicznych (kodeks wykroczeń).
Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego