Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
"Węgierski korytarz: Warszawa 1944"
15 mar 2015 - 09:16:49
„Węgierski korytarz: Warszawa 1944” to tytuł powstającego węgierskiego filmu dokumentalnego o pomocy niesionej przez żołnierzy węgierskich dla Powstania Warszawskiego. W związku z tym wydarzeniem, 13 marca 2015 roku, do Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie przybył pan Kussinszky Kornel z Budapesztu. Okazało się, że Węgrzy w poszukiwaniu materiałów do filmu, natrafili na stronę naszej szkoły na której znajdują się zdjęcia uczniów odwiedzających grób Żołnierza Węgierskiego w Lasach Słomczyńskich. Uczniowie ZS 2 wraz ze swoimi nauczycielami, szczególnie z najmłodszych klas szkoły podstawowej opiekują się tym grobem. Od bardzo wielu lat, nasi najmłodsi wybierają się na miejsce pochówku nieznanego żołnierza: porządkują je, zapalają znicze, składają kwiaty. Węgierscy twórcy postanowili umieścić w swoim filmie te wspaniałe przejawy pamięci oraz serdeczności okazywane przez polskich nauczycieli wraz ze swoimi podopiecznymi.
W rozmowie z panią Jolantą Siwką – dyrektor szkoły, ustalono termin wizyty węgierskiej ekipy filmowej na maj lub czerwiec bieżącego roku. Wtedy przed węgierskimi kamerami, nasi nauczyciele oraz uczniowie, opowiedzą o swoich działaniach w kultywowaniu pamięci o Żołnierzu Węgierskim. Następnie pan Kornel Kussinssky udał się wraz z panem Wojciechem Guszkowski – wicedyrektorem szkoły na miejsce pochówku wspomnianego żołnierza. Gość z Budapesztu wykonał dokumentację fotograficzną miejsca. Nie krył on również wzruszenia z możliwości przebywania w tym historycznym miejscu. Pan Guszkowski przekazał również ujęcia filmowe zrealizowane przez naszych uczniów wykonane w 2011 roku w trakcie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy grobie żołnierza. Ustalono, że fragmenty naszego filmu znajdą się w węgierskim obrazie.
Nasza wiedza na temat śmierci nieznanego żołnierza węgierskiego jest niewielka. Powszechnie wiadomo, że został on rozstrzelany przez Niemców w 1944 roku za pomoc udzielaną powstańcom warszawskim. Węgrzy prowadzili intensywne rozmowy w sprawie czynnej pomocy Warszawie z przedstawicielami Armii Krajowej. Niestety po rozpracowaniu przez wywiad niemieckich kontaktów polsko-węgierskich, wojska węgierskie zostały przeniesione z okolic Warszawy. Kontygent węgierski liczył około 20000 żołnierzy. Niektóre ich oddziały stacjonowały na terenie naszej gminy a część dowództwa w oborskim pałacu.
Apelujemy do wszystkich, którzy posiadają wiedzę na temat opisywanych wydarzeń lub zdjęcia z odwiedzin grobu Żołnierza Węgierskiego z lat 50/70-tych XX wieku o kontakt z naszą szkołą.
Re: "Węgierski korytarz: Warszawa 1944"
15 mar 2015 - 12:23:02
Quote
TRAPER
...... Niektóre ich oddziały stacjonowały na terenie naszej gminy a część dowództwa w oborskim pałacu.
......[/quote

.... na terenie DA przy Puławskiego punkt kontaktowy sztabu węgierskiego z "emisariuszami" AK a wśród nich Mieczysław Preker...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Online Users
Guests: 54
Record Number of Guests: 1644 on 04 wrz 2017