Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdjciowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Konstancin-Jeziorna i Konstytucja 3.Maja
03 maj 2017 - 18:53:10
Dzisiaj obchodzimy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto pamiętać, że nasze miasto - Konstancin Jeziorna- odegrało niezwykle ważną rolę w powstaniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Została bowiem spisana na papierze wyprodukowanym przez królewską fabrykę w Jeziornie.


Papiernicze tradycje naszego miasta sięgają XVIII wieku. Powstał wtedy młyn, który znajdował się w miejscu obecnego Centrum Handlowego Stara Papiernia i po pewnym czasie zaczęto tam produkować papier. Następnie zbudowano istniejący do dzisiaj kanał, na którego końcu zbudowano kolejny zakład - funkcjonującą do 2012 roku fabrykę papieru. Początki papiernictwa w naszym mieście są niewątpliwie powodem do dumy, a historia powstania fabryki jest niezwykle interesująca.


Co warte podkreślenia, za rozwój fabryki odpowiedzialny był sam król Stanisław August Poniatowski. Zakładem kierował baron Jan Kurtz, znany austriacki aktor komediowy goszczący na dworze, który zwrócił się do króla o wsparcie finansowe. Dzięki temu w 1775 r. powstała królewska manufaktura. Było to jedno z pierwszych tego typu przedsiębiorstw w Polsce. Królewski papier z Jeziorny był wykorzystywany do najważniejszych druków państwowych. Uczestniczył też w wielu niezwykle ważnych wydarzeniach w historii Polski. Pisano na nim w czasie Sejmu Czteroletniego i w 1791 roku spisano na nim oryginał Konstytucji 3 Maja. Na konstancińskim papierze rząd powstańczy emitował "bilety skarbowe" czyli pierwsze polskie papierowe pieniądze.

Historia papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie zakończyła się 31 marca 2012 roku, kiedy to zakład prowadzony przez fińską firmę Metsä Tissue został zamknięty.


taką wiadomość otrzymałam mailem i pozwoliłam sobie opublikować, bo choć większość mieszkańców wie, to może kogoś spoza Kcina lub mających związek z naszą mieścina od niedawna o tym nie słyszał.
Re: Konstancin-Jeziorna i Konstytucja 3.Maja
06 maj 2017 - 18:29:33
o Jeziornie każdy uczeń wiedział, była notka gdzie był wyprodukowany. Konstancin był ogólnie nieznany. Skończyła się papiernia, ale mam nadzieje , że historia papierni nie zakończyła się w 2012 roku.
Pierwsza strona Konstytucji 3 Maja
03 maj 2019 - 11:58:15
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować