Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 kwi 2012 - 15:13:29

Czy może w imię solidarności? Panowie, to nie Was będzie sie kastrować (choć niektórym by sie przydało).

Nie przewidując pieniędzy na sterylizację, przyczynicie sie do tego, że po Kcinie będą wałęsały się watahy psów i stada kotów zasiedlą śmietniki, piwnice, ogródki. Niechciane zwierząta czeka ponury los. Jedynym sposobem zapobieżenia temu nieszczęściu jest sterylizacja dziko żyjących zwierząt. Podawanie środków antykoncepcyjnych kosztuje, jest mało skuteczne i efektem są choroby. Kotka / suka jest tak "skonstruowana", że ma rodzić nawet kilka razy do roku, dlatego ograniczanie rozrodu lekami skutkuje chorobami. U kobiet jest inaczej.

Żadne schronisko nie rozwiąże tego problemu. Czipowanie też nie wiele pomoże. A planowane wprowadzenie podatku od psów to kompletna głupota, bo jak go egzekwować ? Na wsi potrzebne sa psy do pilnowania 2-3, w mieście także ale jak to rozegrać - czy mają być zwolnione od podatku osoby mające 1 psa na hektar, czy może zależnie od powierzchni zabudowań. I kto ma płacić jeśli ma gospodarstwo jest w Kcinie a własciciel mieszka w Piasecznie.
Co z tego że wszystkie psy będą zaczipowane, jeśli na upartego czipa mozna wydłubać (opowiadają o tym weterynarze, do których trafiają okaleczone zwierzeta) i psa wypędzić do lasu, można także zabić i spalić. W wielu miejscowościach wprowadzenie psiego podatku okazało się fiaskiem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 kwi 2012 - 15:57:50Czy może w imię solidarności? Panowie, to nie Was będzie sie kastrować (choć niektórym by sie przydało).

Czy to pytanie skierowane jest do panów z Rady Miasta ? Jesli tak to czemu tylko do nich , przeciez w Radzie jest tez sześć kobiet.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 kwi 2012 - 19:54:35

kobiety są praktyczniejsze, przewidujące i wiedzą, że jesli niekastrowany kot piwniczny czy domowy oznaczy teren, to one muszą prać, bo żaden chłop palcem nie kiwnie.

Poza tym na temat kastracji wypowiadali się na forum negatywnie głównie panowie - radni i nie radni. Chyba jeden AK był za.

Szkoda że w RM jest tak mało kobiet

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 kwi 2012 - 20:25:02

Ale w porównaniu z poprzednia kadencją kobiet w Radzie przybyło w sposób bardzo znaczący.

Jestem zdecydowanie za prowadzeniem kastracji bezpanskich kotów. Sam zresztą przygarniając bezdomne zwierzę , dwukrotnie były to kocice , zgłaszałem je do sterylizacji pani z kociego azylu w Klarysewie. Ona przywoziła taka klatke pułapkę i zabierała kicie na zabieg a po jakimś czasie przywoziła.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-24 20:25 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 kwi 2012 - 20:28:13

a co na to Pan Burmistrz , póki co zrobił sobie przy okazji porządek przy swoim garażu ,co tam bezpańskie koty i psy , ale Burmistrz w Konstancinie -Jeziornie to jeszcze nie kobieta.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 kwi 2012 - 20:48:31

Dlatego jest mi wstyd za radnych, że nie pomysleli by gmina płaciła za sterylki gminnych, wolno żyjących kotów. To zdaje się nalezy do zadań gminy - tak jest w innych miastach. A u nas wszystko na barkach p. Ireny

Nie mam pod ręką tekstu ustawy, wobec tego na razie artykuł z onet.pl
[wiadomosci.onet.pl]

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt podpisana
11 paź 11, 14:57
JS / PAP

Ustawa stanowi, że gminy będą co rok opracowywały program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, obejmujący m.in. zapewnienie im miejsca w schronisku, sezonowe dokarmianie, poszukiwanie dla nich właścicieli, a także sterylizację lub kastrację. Zakazuje sprzedaży zwierząt domowych na targowiskach. W myśl ustawy zwierzęta będzie można rozmnażać tylko w zarejestrowanych hodowlach. Zdefiniowano także schronisko dla zwierząt.


Które z tych podkreślonych spraw sa w naszej gminie realizowane i jeśli nie to dlaczego?
Radni chcą być świętsi od Pana Boga, w te pędy dostosowują statut uzdrowiska do ustawy (zmniejszając % biologicznie czynnej zieleni), a dramat zwierząt mają w ......

Rozmawiałam dość długo z weterynarzem, który praktykował w innych miejscowościach - jest zdegustowany tym co wyprawia RM K-J

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 kwi 2012 - 21:03:01Rozmawiałam dość długo z weterynarzem, który praktykował w innych miejscowościach - jest zdegustowany tym co wyprawia RM K-J
Maniu po co ta manipulacja ,kiedy o wszystkim burmistrz,wójt,prezydent decyduje jednoosobowo .Burmistrz Konstancina-Jeziorny , póki co nie jest ubeswłasnowolniony przez RM

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 kwi 2012 - 21:11:05

RM musi przyznać na sterylki środki. Nie wiem czy burmistrz wnioskował, zapytam przy okazji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
A w stolicy podejście do bezdomnych kotów jest inne niż w K-J
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 kwi 2012 - 21:23:19

taką uchwałę kiedyś znalazłam, pewnie teraz jest nowa (nie szukałam) dostosowana do aktualnej ustawy o ochronie zwierząt, ale teraz nie mam czasu szukać. Tekst daje pojęcie, że sprawy zwierzęce sa dla stołecznych radnych ważne, skoro podejmują uchwałę

UCHWAŁA z dnia 8 października 2009 r.
KOMISJI DIALOGU SPOŁECZNEGO DS. OCHRONY ZWIERZĄT
DZIAŁAJĄCEJ PRZY BIURZE OCHRONY ŚRODOWISKA URZĘDU M.ST. WARSZAWY
W SPRAWIE BYTOWANIA KOTÓW WOLNO ŻYJĄCYCH NA TERENIE M.ST. WARSZAWYZgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz. U. z 2003, Nr 106, poz.1002 z poźn. zm.) zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, opiekę i ochronę.

1. Koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność w budynkach w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.
2. Nie są to zwierzęta bezdomne, lecz wolno żyjące, dlatego też traktowane powinny być zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz 1002 z późn. zm.), który mówi, że zwierzęta takie stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu. Obowiązki wynikające z ww. ustawy spoczywają na wszystkich czyli zarówno na osobach fizycznych, jak i prawnych, w tym także na zarządcach zasobów komunalnych, spółdzielczych i wspólnot mieszkaniowych.
3. Zwierząt tych nie wolno pozbawiać miejsc ich dotychczasowego bytowania np. poprzez wypędzanie z piwnic. Nie wolno też ich wyłapywać i gdziekolwiek wywozić. Działania takie są łamaniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Szczególnym okrucieństwem jest świadome zamykanie zwierząt w pomieszczeniach bez możliwości wydostania się, skazujące je na śmierć z powodu głodu i pragnienia. Czyny takie zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 2.
4. Naturalnym miejscem bytowania kotów w mieście są pomieszczenia piwniczne budynków. Ze względu na to, że obecność kotów może być przyczyną nieporozumień wśród mieszkańców proponuje się w sytuacjach spornych:

- stworzenie bezpiecznego schronienia dla kotów np. w nieużywanym pustym pomieszczeniu piwnicznym (zbędna pakamera, pralnia, odgrodzona część korytarza piwnicznego z okienkiem itp.) z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia (stale otwarte okienko, dostosowany otwór). Pomieszczenie to można wyposażyć w kuwety;
- pomieszczenie w którym przebywają koty powinno być zamknięte dla osób postronnych, a stały dostęp należy zapewnić opiekunowi zwierząt;

- ustawianie kuwet w korytarzach piwnicznych, zabezpieczenie piwnic lokatorskich przed dostępem kotów, jeśli jest taka potrzeba;
- w celu zminimalizowania nieprzyjemnych zapachów można zastosować preparaty do dezynfekcji i neutralizatory zapachów;
- przystosowanie okienek piwnicznych poprzez wykonanie w nich niewielkich otworów (20 cm x 20 cm) lub zamontowanie okienka z ruchomą klapką; aby zapobiec stratom ciepła;
- propagowanie w kontaktach z mieszkańcami humanitarnego traktowania zwierząt.

5. Koty wolno żyjące powinny być sterylizowane i kastrowane w celu ograniczenia ich populacji.
6. Domki dla kotów można ustawiać jedynie dla tych zwierząt, które nie miały dotychczas stałego schronienia. Tego typu azyle muszą być lokalizowane w bezpiecznych miejscach takich jak: ogrodzone, strzeżone, monitorowane tereny przyszpitalne, ogródki działkowe, parkingi czy zamknięte osiedla mieszkaniowe.
7. Wszelkie działania podjęte przez zarządców nieruchomości lub na ich zlecenie powinny odbywać się przy zachowaniu wymogu humanitarnego traktowania zwierząt.

Przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt
Alicja Molenda
Protokolant
Małgorzata Końca

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Sterylizacja zwierząt - dlaczego RM nie znalazła kasy?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 kwi 2012 - 21:24:08

Miło ,że zapytasz pszy okazji , ale czy Panu Burmistrzowi do tej pory nie były przedstawiene problemy bezpańskich zwierząt ,przypominm ,że w roku 2011 środki na sterelizację i kastrację zwierzcąt były przewidziane w budżecie .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Gminny Program opieki nad zwierzętami
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 kwi 2012 - 23:29:36

Były w ub latach pieniądze na sterylki, ale w tym roku RM uchwaliła Program opieki nad zwierzętami anulując uchwałę z 2010 ze względu na nowelizację ustawy o ochronie zwierząt

[www.konstancin.com] - tu zajawka

Program został przyjęty przez radnych na XXI sesji w 23 marca br uchwałą 209/VI/21/2012 - pełny tekst uchwały 209 mozna pzreczytać tu: [bip.konstancinjeziorna.pl]
Protokołu jeszcze nie ma, więc nie wiemy jakie były pzremyslenia radnych oraz ile osób głosowało za pzryjęciem tego bubla

niżej fragmenty:na co pieniądze oraz ile - o sterylkach ani mru, mrunie wiem dlaczego nie uzwzględniono sensownych uwag Fundacji św.Franciszka - przygotowanych przez prawnika, wolontariusza


Opcje: OdpowiedzCytuj
w innych miejscowościach pzrewidziano kasę na sterylizacje
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 25 kwi 2012 - 00:08:18

niżej ogólna informacja co będzie zwierał Program w Inowrocławiu
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Inowrocław w 2012 roku
W związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z poźn. zm.) zmieniony został art. 11a, który zobowiązuje radę gminy do określenia w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomnosci zwierząt. Stanowi to wypełnienie obowiązku zapewnienia kompleksowej opieki bezdomnym zwierzętom przez gminę, wynikającego z art. 11 ust.1 ww. ustawy.

Przygotowany "Program" obejmuje swoim zakresem realizację takich zadań jak:
1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;
2) opiekę oraz sterylizacje i kastrację wolno żyjących kotów, w tym ich dokarmianie w okresie jesienno-zimowym;
3) odławianie bezdomnych zwierząt;
4) obligatoryjną sterylizację i kastrację zwierząt przebywających w schronisku dla zwierząt;
5) poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
6) usypianie ślepych miotów zwierząt bezdomnych;
7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia tymczasowego miejsca dla zwierząt gospodarskich po zdarzeniach losowych;
8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Realizacja Programu oraz jego zakres uzależnione są od wysokości środków finansowych. Na 2012 r. zabezpieczono w budżecie Miasta kwotę 460.000,00 zł. W kwocie tej ujęte zostały także wydatki na zabiegi sterylizacji i kastracji bezdomnych zwierząt domowych oraz opiekę nad wolno żyjącymi kotami.
źródło: [www.inowroclaw.pl]


tu [bip.nowiny.com.pl] ciekawy Program gminy Sitkówka-Nowiny uwzględniający nie tylko zmniejszenie populacji zwierząt domowych poprzez sterylizację, zapewnienie opieki zabłakanym ale szeroko rozwinietą edukację humanitarną, o której w Kcinie zapomniano.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-25 00:10 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
w Wawa jest 50% zniżka na sterylizację
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 26 kwi 2012 - 00:17:06

amk 08-03-2012, ostatnia aktualizacja 08-03-2012 15:51
Rada Warszawy uchwaliła program zapobiegania bezdomności zwierząt, który zakłada 50 proc. zniżki przy sterylizacji i kastracji psów i kotów, ich bezpłatne czipowanie oraz opiekę nad kotami wolno żyjącymi.

źródło: [www.rp.pl]

Rozmawiałam z pzredstawicielkami Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt ARKA oraz Fundacji dla Zwierząt ARGOS - powiedziały, że zapis w ustawie o ochronie zwierząt nie precyzuje obowiązku gmin odnosnie sterylizacji i od dobrej woli radnych zależy czy pzreznaczą pieniądze na ten cel. Zdecydowana większośc samorządów docenia wagę problemu nadmiernego rozmnażania się kotów i pieniądze - mimo kryzysu - znajduje.
Konstancin problemu nie zauważył.

Trzeba również pamiętać o corocznej akcji sterylizacji psów i kotów w cenach promocyjnych organizowanych przez ARKĘ w marcu.
Maksymalna cena zabiegów(bezproblemowych) kastracji: suka mała i średnia do 35 kg-200zł, suka duża 250zl, kotka 100-120zł, pies mały i średni do 35 kg-120zł, pies duży-170zł, kocur 60zł.
Uwaga! w cene zabiegu nie jest wliczany kołnierz czy tez ubranko pooperacyjne.
Na zabiegi wykonywane w ramach akcji, nalezy wczesniej umawiać się, z Lekarzami Weterynarii, z ponizej wymienionych placówek.

W tym roku można było wykonać zabiegi także u nas - znalazłam na stronie ARKI [www.arkastrefa.fora.pl] taką wiadomość :
KONSTANCIN- JEZIORNA
Gabinet Weterynaryjny
Michał Morawicki
ul.Środkowa 23
tel. 227172390 kom.503193 691
www.weterynarz-konstancin.pl
email:mmorawicki@gmail.com
uwaga: zabiegi będą prowadzone do odwołania

może jeszcze można - zauważyłam, że niektóre gabinety pzredłużały na kwiecień

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.