Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Borowina czyli samorząd dla uzdrowiska
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (37.7.117.---)
Data: 29 lip 2015 - 11:29:00

[www.konstancin24.eu]

To jest jak dla mnie pierwsza pozytywna wiadomość o czynnym włączeniu się samorządu gminnego w budowanie strategii uzdrowiskowej gminy.

Przypomnę, że borowina to rodzaj torfu i że służy m.in. do kąpieli leczniczych. Na rynku dostępnych jest wiele szamponów i naturalnych soli kąpielowych z dodatkiem borowiny, przeważnie pochodzenia zagranicznego. Żeby zachować w dobrym stanie i mądrze eksploatować złoża borowiny, trzeba przede wszystkim dbać o stosunki wodne i niezanieczyszczanie wód podziemnych. Każda nieprzemyślana, partyzancka akcja melioracyjna czy żle zaplanowane roboty ziemne mogą doprowadzić do znacznego obniżenia lustra wody w okolicy (lub odwrotnie - do lokalnych podtopień). Woda płynie tam, gdzie ją skierujemy. Pierwszy negatywny przykład: torfowisko w Bielawie, zmiana stosunków wodnych na wielką skalę, co odczuwają też mieszkańcy i rolnicy. Konsekwencji prawnych przez kilkanaście lat brak. Drugi przykład: tereny po papierni w Mirkowie. Setki toksycznych substancji w glebie, nikt nawet nie próbuje nakazać właścicielom terenu (wielkim bogatym firmom) niezbędnych badań i rekultywacji. Nie ma tego w projektach planu miejscowego mimo licznych wniosków radnych RM. Za chwilę będą tam wielkie inwestycje i wszystkie te metale ciężkie spłyną na łąki, pola, ostatecznie do naszych kranów i jedzenia. Innych przykładów podawać w tym kontekście nie będę, bo moją intencją jest w tym miejscu pochwalić Burmistrza i radnych za podjęcie inicjatywy. Trzeba jednak pamiętać, że torf po obniżeniu lustra wód gruntowych murszeje bardzo szybko i nie odradza się nigdy, umiera wraz z całym bezcennym światem, który na nim żyje i rośnie - a nowy przyrasta setki i tysiące lat. Nie wystarczy dbać o złoża borowiny. W takim kontekście trzeba dbać o cały ekosystem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
sad smileyRe: Borowina czyli samorząd dla uzdrowiska
Wysłane przez: maniamania (77.253.84.---)
Data: 04 sie 2015 - 08:47:27

Troszeczkę obszerniej o poszukiwaniach w Kcinie Borowiny:
[www.portalsamorzadowy.pl]

Zawsze mnie zastanawiała nazwa kcińskiej wsi: Borowina. Nawet zapytalam kuzyna - pracującego w Instytucie Geologii, czy nie jest to związane z tym cennym surowcem leczniczym. Powiedział, że jak dotąd nie stwierdzono wystepowania borowiny. W Instytucie są atlasy z mapami pokazującymi zasoby kryjące zasoby ziemi - m.in. widać złoża kadmu... sad smiley
Sieć miejsc zbadanych jest dość gęsta. Ale kto wie - może nie w tym miejscu dłubano w ziemi gdzie jest borowina, tylko troszkę dalej, rzecz warta świeczki.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Borowina czyli samorząd dla uzdrowiska
Wysłane przez: maniamania (159.205.191.---)
Data: 01 kwi 2016 - 12:02:58

Na szczęście kuzyn z Instytutu Geologii się pomylił i zadzwonił przed chwila do mnie, że w obrębie targowiska znaleziono pokłady niezwykle cennej leczniczej borowiny. To na razie wiadomość nieoficjalna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Borowina czyli samorząd dla uzdrowiska
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.197.---)
Data: 01 kwi 2016 - 14:36:35

to Burmistrz może mieć problem na borowinie posadowić targowisko ;-)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Borowina czyli samorząd dla uzdrowiska
Wysłane przez: maniamania (159.205.191.---)
Data: 01 kwi 2016 - 16:39:35

To nie tam, ale tu gdzie jest obecne targowisko

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Borowina czyli samorząd dla uzdrowiska
Wysłane przez: maniamania (159.205.254.---)
Data: 02 kwi 2016 - 06:57:21

To oczywiście był żart - jeśli ktoś spojrzał na datę, to się pewnie domyślił.

Polowanie na Borowinę jeszcze trwa

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.